Co robią
Aniołowie Stróżowie?

Według Pisma Świętego i Tradycji Pan Bóg stworzył świat widzialny i niewidzialny. Do świata niewidzialnego należy świat duchów czystych, zwanych aniołami. Religie monoteistyczne (chrześcijaństwo, islam, judaizm) – choć w różnym stopniu – uznają istnienie aniołów. Aniołowie są duchami, które czasami przyjmują postać cielesną. Pełnią trzy zasadnicze funkcje: oddają cześć Panu Bogu, są Jego posłańcami na ziemi i strzegą ludzi. Pismo Święte mówi o nich w bardzo wielu miejscach, np.: Anioł Gabriel zwiastował Maryi Pannie narodzenie Jezusa, anioł przychodził we śnie do św. Józefa, anioł był obecny podczas ucieczki Świętej Rodziny do Egiptu oraz w czasie modlitwy Pana Jezusa w Ogrodzie Oliwnym.

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat zainteresowanie aniołami wzrosło, zwłaszcza wśród młodych. Na uwagę zasługuje fakt, że coraz więcej dzieci, młodzieży i dorosłych twierdzi, iż spotkali w życiu anioły – że je widzieli lub słyszeli, albo w jakiś sposób czuli ich obecność.

Wiele lat temu mieszkał w Turynie (Włochy) święty kapłan, ks. Jan Bosco, który bardzo się przejmował losem młodych bezdomnych ludzi, wałęsających się po ulicach miasta. Ks. Bosco udzielał im schronienia pod swym dachem i dzielił się z nimi pożywieniem. A oni w zamian bywali dla niego okrutni i źli, często go napadali, okradali i bili. Któregoś wieczoru, kiedy ks. Bosco modlił się powiedział: “Boże, jeśli chcesz, abym nadal się opiekował bezdomnymi, Ty sam roztocz nade mną opiekę! Daj mi, proszę, jakiegoś anioła stróża !” Następnego dnia ks. Bosco musiał przejść przez niebezpieczną dzielnicę Turynu. Bał się, że znów będzie napadnięty i trwożliwie zerkał przez ramię na lewo i prawo. Oto niespodziewanie ujrzał idącego obok siebie wielkiego szarego psa. “Skąd on się tu wziął?’ myślał. Przystanął. Pies także się zatrzymał. Ks. Jan ruszył dalej, zwierzę szło tuż przy jego nodze. Złoczyńcy tylko przyglądali się z daleka i żaden z nich nie odważył się zaczepić ks. Bosco. Olbrzymie psisko odstraszało każdego złodzieja, gdy ks. Bosco przechodził mrocznymi zaułkami, a gdy tylko dochodził do celu pies znikał bez śladu. Już nikt nigdy nie okradł ks. Jana Bosco, który po pewnym czasie założył zakon opiekujący się bezdomnymi. Jeszcze wiele lat po jego śmierci księża z tego zakonu opowiadali, że ich również strzegł przed niebezpieczeństwami, wielki szary pies.

Czy znasz rzeczy, których nazwy wywodzą się od aniołów? “Włosy anielskie” to rodzaj ozdoby choinkowej; Los Angeles (USA) – “Miasto Aniołów”; największy wodospad świata nazywany jest “wodospadem anioła”; delfin potocznie określany jest mianem “anioła oceanów”.

Kult aniołów był zawsze żywy w Kościele. Pobożność Kościoła szczególne miejsce przeznacza dla Aniołów Stróżów, które towarzyszą człowiekowi na jego ziemskich drogach, aby skierować jego kroki na drogę zbawienia. “Wielkie jest staranie, jakie Pan Bóg ma o ludzi. Wielką nam miłość okazał prze to, że ustanowił aniołów, aby nas strzegli” (św. Augustyn). Corocznie 2 października Kościół uwielbia Pana Boga za dar Aniołów Stróżów.

Rzymskokatolicka parafia p.w. Świętego Jakuba Apostoła (Lublin – Głusk) obchodzi odpust ku czci Świętych Aniołów Stróżów. W tradycji tej parafii jest to pierwsza niedziela po 2 października. Parafialna Suma odpustowa sprawowana jest o godz. 1130, a pozostałe Msze święte – 800, 930, i 1800.

Zapraszamy do wspólnego dziękczynienia i uwielbienia Pana Boga za dar Aniołów Stróżów.

Ks. Zbigniew Pietrzela