Niecodzienne spotkanie
Jasełka w wykonaniu zespołu „Zwierciadło”

 Członkowie zespołu „Zwierciadło” to uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 2 przy ul. Głuskiej 5 w Lublinie – chłopcy i dziewczęta z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym.

 Pod kierunkiem wychowawczyń mgr Agnieszki Chodun, mgr Beaty Sokołowskiej i Mgr Urszuli Rybackiej opowiedzieli historię Bożego Narodzenia nie używając słów. W oparciu o melodię i teksty znanych polskich kolęd przedstawili wydarzenia betlejemskiej nocy. Przygotowanie scenariusza nie było łatwe. Zakładałyśmy, że każdy uczeń w przedstawieniu powinien znaleźć jakąś rolę dla siebie. W naszych zespołach uczą się dzieci ze specyficznymi trudnościami w nauce, jedne nie posługują się mową, inne poruszają się na wózkach inwalidzkich, jeszcze inne cierpią na mózgowe porażenie dziecięce. Ale wszystkie czują i kochają tak samo. Uczniowie zespołów III a, III b i VI a tworzą jeden zespół artystów „Zwierciadło” wnosząc do niego wszystkie swoje uzdolnienia i umiejętności. Próby trwały przez dwa miesiące, szyłyśmy stroje i przygotowywały dekoracje. Pierwsze przedstawienia odegrane w szkole wywołały wiele emocji.

Z inicjatywy księdza proboszcza Zbigniewa Pietrzeli nasze przedsięwzięcie nabrało rozmachu. Korzystając z zaproszenia przedstawiliśmy parafianom kościoła Świętego Jakuba w Lublinie jasełka 18 stycznia 2004 r. Było to dla nas wielkie wydarzenie. Większość uczniów po raz pierwszy występowała poza szkołą. „Artyści” przeżywali ogromną tremę, a ich rodziny i nauczyciele - wielkie wzruszenie.

Przyjęcia, jakie w przerwie między występami przygotowały dla nas panie: Wlizło Beata, Kochańska Elżbieta, Pęcak Joanna, Tomaszewska Małgorzata i Kołodziej Małgorzata, pyszne ciasta i kanapki pozwoliły na chwilę zapomnieć o zdenerwowaniu.

Właśnie w Waszym kościele doświadczyliśmy uczucia zgodnego ze słowami tak lubianej przez dzieci piosenki, że „Bóg kocha mnie takiego, jakim jestem”. Dzięki wieloletniej, stałej obecności księdza proboszcza w naszej szkole czujemy się integralną częścią wspólnoty parafialnej, a dzięki takim spotkaniom jak jasełka inni parafianie mogą poznać nas i zrozumieć, zaakceptować naszą niepełnosprawność i oklaskiwać nasze talenty.

                                        Mgr Beata Sokołowska
                                        Mgr Agnieszka Chodun
                                        Mgr Urszula Rybacka

Archiwum