Dzieci z pokłonem u żłóbka

Od września 2003 r. w Świetlicy Opiekuńczo-Wychowawczej „Lepsza Przyszłość” działa grupa teatralna, skupiająca 25 osób – dzieci i młodzież w wieku 6 – 16 lat. Są to uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjum – na co dzień podopieczni świetlicy.

Pierwsza prezentacja grupy odbyła się w kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – 11 listopada 2003 r. Młodzi artyści przedstawili wówczas wzruszającą inscenizację o treści patriotycznej „Gdzie Wy macie Polskę?”, przygotowaną wspólnie ze scholą dziecięcą prowadzoną przez mgr Iwonę Matysiewicz.

Prezentacja sztuki odbyła się w kościele parafialnym p.w. Świętego Jakuba Apostoła w Lublinie i bardzo poruszyła odbiorców – tutejszych parafian. Po Mszy świętej wszyscy udali się na pobliski cmentarz, gdzie wspólnie modlili się za dusze spoczywających tam nieznanych żołnierzy oraz zapalili na ich mogiłach znicze.

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia koło teatralne przygotowało jasełka pt. „Dzieci z pokłonem u żłóbka”. Scenariusz został zaczerpnięty z „Wyboru inscenizacji na Boże Narodzenie” wydanego przez księgarnię Św. Wojciecha 1998 r. Sztuka opowiada o małym Pastuszku, który spieszy z darami do Dzieciątka Jezus.

Po drodze rozdaje niesione dary potrzebującym, czym zadziwia złego Rozbójnika. Jezusowi ofiarowuje swoją dobroć i odmienione serce Rozbójnika.

Przedstawienie powstało przy ścisłej współpracy koła teatralnego ze scholą dziecięcą i uczniów klasy II b SP nr 47. Oprawę muzyczną jasełek przygotowała mgr Iwona Matysiewicz, reżyserami były – mgr Alicja Wrzesińska i mgr Beata Świdzińska. Scenografia została wykonana z pomocą artystów i ich rodziców.

W przedstawieniu wzięło udział 60 dzieci. Jasełka zostały zaprezentowane czterokrotnie: na spotkaniu integracyjnym dla wychowawców świetlicy „Lepsza Przyszłość” w SP nr 47 oraz w przedszkolu nr 83, na uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka, ostatni występ był w kościele parafialnym p.w. Świętego Jakuba Apostoła.

Obecnie grupa teatralna rozpoczyna przygotowanie do opracowania inscenizacji młodzieżowej z okazji świąt Wielkiej Nocy.

Mgr Alicja Wrzesińska