Figura Chrystusa Ukrzyżowanego
w ołtarzu bocznym kościoła

Czas powstania okreslany jest na II poł XVII wieku. Pierwotnie rzeźba znajdowała się w ołtarzu głównym kościoła.

Na przełomie XIX i XX wieku, kiedy to kościół przeszedł gruntowną przebudowę, w wyniku której wydłużono prezbiterium i dobudowano między innymi dwie boczne kaplice, Krucyfiks został przeniesiony do ołtarza w lewej kaplicy - zwaną dziś Kaplicą Chrystusa Ukrzyżowanego. Ołtarz w tej kaplicy najprawdopodobniej wybudowany został w tym właśnie czasie i specjalnie zakomponowany dla potrzeb Figury.

(Fotografia ołtarza głównego z Krucyfiksem wykonana prawdopodobnie na przełomie
XIX i XX w.)

Należy przypuszczać, że Krzyż pochodzi z tego samego okresu co Figura. W 1970 roku miało miejsce przemalowanie Krzyża, Figury i ołtarza.

Zdjęcie z 1970 r.     Zdjęcie z 2000 r.

W roku 1996 wszystkie elementy drewniane ołtarza i Krucyfiks poddano pracom konserwatorskim. W roku następnym ta kaplica wraz z Krzyżem stały się miejscem comiesięcznych nabożeństw pierwszopiątkowych (ten zwyczaj istniał już wcześniej).

Obecnie przed Figurą Chrystusa Ukrzyżowanego można spotkać wiele osób pogrążonych w osobistej modlitwie.

<<str. główna