pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
UA 91031 Ługańsk, ul. Mergelna 102
, tel. +380642584658, e-mail: g.rapa@mail.ru

Krótki rys historyczny

Jak wynika z notatek zamieszczonych w księgach parafialnych, które znajdują się w archiwum miejskim, Kościół Narodzenia NMP w Ługańsku był poświęcony w 1905. pozwolenie na jego budowę zostało wydane w 1900 roku. Następnie - wskutek zaistniałej sytuacji politycznej -  został oficjalnie zamknięty 08.08.1929 roku.

Sam budynek zniszczono prawdopodobnie w czasie II Wojny Światowej. Ostatnim proboszczem był ks. Michaił Jagdrow (Михаил Ягдров), o którym jak i kapłanie ormiańskej wspólnoty (Этануира Машура) nic więcej nie wiadomo. Powyższe dane historyczne, oparte są na świadectwach osób starszych i w zasadzie trudno jest potwierdzić rzetelność danych informacji. Ze względu na przeszłość historyczną tych ziem, jest rzeczą zrozumiałą, że należy zaufać przekazom ustnym.

Kolejnym dowodem potwierdzającym istnienie w Ługańsku parafii to zdjęcie parafialnej pieczęci, na podstawie której można było powrócić do historycznego wezwania.

W 1992 roku  29 czerwca po raz pierwszy - po wielu latach - została odprawiona Msza Święta przez ks. Jerzego Ziemińskiego w odradzającej się parafii. Miało to miejsce w ługańskim parku o nazwie „Wsiesojuznyj Lenińskij Komsomolskij Skwer Mołodioży”, a za ołtarz posłużył stolik pożyczony z pobliskiej restauracji.

Ponowne zarejestrowanie parafii nastąpiło 30 grudnia 1992.

W dniu 31 października 1993 do zarejestrowanej już wspólnoty parafialnej w Ługańsku przybył na stałe proboszcz: ks. kan. lic. Grzegorz Rapa.

W 1994 roku staraniem tegoż kapłana został kupiony plac i budynek w stanie surowym, w którym po dokonaniu przebudowy obecnie mieści się kaplica i dom parafialny.

W parafii pracują siostry: Agnes i Natalia - ze Zgromadzenia Sióstr Bożego Serca Jezusa.

Od dnia 21 kwietnia 2007 r. rozpoczął pracę w parafii wikariusz: ks. Rafał Szkopowiec.

Od 29.04 - 08.05.2007 r. przebywali w Polsce pielgrzymi z Ługańska oraz ośrodka duszpasterskiego w Stachanowie, których prowadził proboszcz - ks. Grzegorz Rapa.

Aktualizacja: 09.11.2008 r.