“Mały  Głusk “wciąż tańcuje,
Barwnym kołem wiruje,
dziwuja się ludziska,
radość z oczu im błyska.

"MAŁY GŁUSK"
TAŃCZY W PARAFII P.W. ŚW. JAKUBA APOSTOŁA

20 lat – to dużo, czy mało?

Właśnie tyle lat ma Zespół Tańca Ludowego „Mały Głusk”, który zrzesza dzieci i młodzież z terenu osiedli Głusk i Abramowice oraz z Mętowa.

Nazwa „Mały Głusk” funkcjonuje od 1997 roku. Wcześniej przez 14 lat był to Dziecięcy Zespół Tańca Ludowego  „Wilczopole”, a jego siedzibą był Gminny Ośrodek Kultury w Głusku. Problem zaczął się wtedy, gdy GOK przestał funkcjonować i zespół stracił „dach nad głową”. Trzeba było szukać nowego oparcia, które znalazło się tam, gdzie każdy może znaleźć pocieszenie w trudnych chwilach, a mianowicie w kościele. Ksiądz Zbigniew Pietrzela, proboszcz parafii p.w. Św. Jakuba Apostoła, bez wahania wyraził zgodę na użyczenie miejsca na plebani „bezdomnemu” Zespołowi. Po zmianach organizacyjnych zespół działa samodzielnie jako Stowarzyszenie, a jego siedzibą jest właśnie Dom Parafialny u Św, Jakuba. Tu znajduje się pięknie urządzona przez rodziców dzieci szatnia Zespołu, tu odbywają się zebrania i pikniki. Młodzież i dzieci należące do tej grupy folklorystycznej z entuzjazmem opowiada o swoim przywiązaniu do niej. Zapytani dlaczego należą do Zespołu, niezależnie od siebie udzielaj bardzo podobnych odpowiedzi: Ola – „dla mnie praca w Zespole to dużo satysfakcji, szczególnie po udanym w koncercie, możliwość wyjazdu poza granicę kraju, dzięki czemu poznaję nowych ludzi i doskonalę znajomość języków obcych, na próbach zaś mam okazję kontynuować przyjaźnie ze szkoły podstawowej”. Podobnie odpowiada Łukasz wyliczając same korzyści:  „liczne kontakty koleżeńskie, możliwość ciekawego sposobu spędzenia czasu wolnego, rozwijanie sprawności fizycznej, budzenie i rozwijanie zainteresowań, poznawanie Polski i świata”. Dla Przemka to „sposób na nudę, możliwość szlifowania języka obcego oraz poznawania kultury i tradycji innych narodów”, a dla Marty jest to „możliwość spotkania starych przyjaciół i możliwość wyjazdów”, Kamila stwierdza, że „ należę do Zespołu bo bardzo lubię tańczyć, a poza tym na próbach spotykam znajomych i bliskich mi ludzi, mam również okazję wyjeżdżać z nimi na obozy i zagraniczne festiwale, które dostarczają mi wielu przygód”, Jak więc widać to co trzyma młodzież w Zespole to możliwość wykonywania tego co się lubi – tańca, wspólnego przebywania, wyjazdów, a co w efekcie daje wymierne korzyści. Zespół zapraszany jest na bardzo wiele przeglądów i festiwali, tak, że w każdym roku ma możliwość wyboru miejsca, które odwiedzi. W rozmowie z młodzieżą zadałam również pytanie jak godzą obowiązek szkolny (gimnazjaliści, licealiści) z pracą w Zespole. Dla Oli nie jest to przeszkoda, bo próby są w godzinach wieczornych (18:00 – 20:00), a w dodatku jedna z nich jest w piątek, a więc przed dniem wolnym. Poza tym – jak stwierdza – praca w Zespole podnosi rangę ucznia  w  oczach  nauczycieli. Przemek  skomentował  to  jednym zdaniem „ jest to tylko kwestia dobrej organizacji”. On sam, oprócz pracy w Zespole, trenuje piłkę nożną i pracuje jako trener-wolontariusz w świetlicy środowiskowej. Łukasz również dobrze godzi swoje zajęcia i przypisuje to temu, że jest dobrym (czytaj: zdolnym) uczniem, a im lepszy uczeń tym łatwiej jest pogodzić dodatkowe obowiązki.

Marta i Kamila mają utrudnione zadanie, bo są uczennicami szkoły, gdzie oprócz „zwykłych” lekcji są jeszcze te „niezwykłe”, artystyczne, pochłaniające bardzo dużo dodatkowego czasu. Jednak jak mówią, przy wielkich chęciach i dobrej organizacji na wszystko można znaleźć czas, a w szczególności na „coś”, co jest bardzo ważne.

Na program koncertów Zespołu „Mały Głusk” składają się polskie tańce narodowe, takie jak: Polonez, Krakowiak, Kujawiak i Oberek oraz tańce regionalne: wiązanka tańców lubelskich, tańce rzeszowskie, tańce sądeckie, tańce kaszubskie, tańce opoczyńskie, widowiska obrzędowe a także melodie i przyśpiewki z różnych regionów Polski. Do tańca przygrywa sześcioosobowa kapela. Zespół ma piękne, barwne kostiumy z różnych regionów Polski. Od 1989 roku „Mały Głusk” prowadzi stałą wymianę kulturalną z zagranicznymi grupami folklorystycznymi. Grupa wyjeżdżała do Szwajcarii, Księstwa Lichtenstein, Danii, Niemiec, Węgier, Słowacji, Włoch, Hiszpanii, Bułgarii i Rosji, gdzie brała udział w przeglądach, konkursach i festiwalach, zdobywając wiele nagród i wyróżnień. Zespół cały czas powiększa liczbę tańczących. W bieżącym roku szkolnym została utworzona nowa grupa taneczno-wokalna dzieci w wieku 6 do 10 lat. Chętnych do pracy w Zespole nie brakuje, co zapewnia mu nieprzerwaną działalność. Członkowie Zespołu na sukcesy pracują systematycznymi ćwiczeniami dwa razy w tygodniu.

W regionie „Mały Głusk” stanowi stałą ozdobę wielu imprez i uroczystości. Młodzież chętnie uczestniczy w wydarzeniach parafii, biorąc udział w  procesjach – Boże Ciało, odpusty parafialne oraz innej współpracy z księdzem proboszczem.

Od 1996 roku Zespół jest członkiem Europejskiej Folklorystyczno-Kulturalnej Organizacji w Strassburgu.

Dyrektorem Artystycznym Zespołu jest Pani Urszula Obara, a Kierownikiem Muzycznym Pan Andrzej Gościło. To dzięki ich pracy wspomaganej przez rodziców dzieci Zespół działa i osiąga sukcesy.

Z okazji Jubileuszu Zarządowi i wszystkim  członkom Zespołu Redakcja Niedzieli składa serdeczne gratulacje i życzenia wielu dalszych osiągnięć.

                                                                                            Stanisława Kozak

Archiwum