Krzyż - ul. Głuska

Przydrożny drewniany krzyż, wys. ok. 4,5m pomalowany na brązowo, otoczony drewnianymi sztachetkami (płotek).

Lublin, ul. Głuska 24 (skrzyżowanie ulic Głuskiej, Wyzwolenia i Szklarnianej - jest to granica północna parafii z parafią p.w. Matki Bożej Fatimskiej); pole na którym stoi krzyż należy do Stępniewskiego Stanisława.

Na pocz. XX w. po stronie zachodniej tego skrzyżowania (ok. I0-15m dalej) stał drewniany krzyż (wówczas było to miejsce graniczne dwóch wiosek: Abramowic Prywatnych i Dziesiątej - obecnie ul. Wyzwolenia). Po drugiej wojnie światowej (prawdopodobnie przełom lat 40-ch i 50-ch) zmurszały drewniany krzyż chylił się ku upadkowi i wymagał naprawy. Okazją do postawienia obecnego krzyża mogła być również sprawa powiększania skrzyżowania. (wtedy właśnie właściciele działki - rodzina Stępniewskich, a przede wszystkim Katarzyna Stępniewska, własnym pomysłem i z pomocą sąsiadów, wspólnie postawili obecny krzyż.

Okazywanie czci poprzez zdejmowanie czapki, żegnanie się przechodzących i przejeżdżających.

Rodzina  Stępniewskich.

<<krzyże  ul. Głuska>>