Krzyż - ul. Głuska

Krzyż żelazny, wys. na ok. 4m, pomalowany na kolor szary z wizerunkiem Chrystusa Ukrzyżowanego, wbetonowany w ziemię, na pionowej belce dwie daty: "1962" i "19-27 III 1972".

Plac przykościelny (strona wschodnia), Lublin, ul. Głuska 143.

Krzyż wykonano w Zakładzie Ślusarskim Feliksa Samborskiego w Lublinie, ul. Rusałka 4. Koszty materiałów i pracy (1437 zł - oryginał rachunku w archiwum parafialnym) zapłacił Stanisław Klepcarz dnia 30 VI 1962 r. Tegoż samego roku krzyż chciano zamontować przy skrzyżowaniu dróg w Abramowicach Prywatnych (dziś - Lublin, skrzyżowanie ul. Zorza z ul. Głuską). W momencie stawiania krzyża zjawili się urzędnicy-agenci z Urzędu Bezpieczeństwa w Lublinie, sprowadzili milicjantów z Głuska, oraz dowieźli ówczesnego proboszcza ks. Wincentego Łapkiewicza. Agenci razem z milicjantami zmusili proboszcza, ażeby ten z pomocą okolicznych sąsiadów wykopał krzyż i zabrał z tego miejsca. Do kapłana skierowano zarzut:  "dlaczego budujecie nie mając zezwolenia !?" Obecnym zagrożono aresztowaniami - jeżeli krzyż tu pozostanie. W takiej sytuacji krzyż przeniesiono do najbliższej stodoły (do rodziny Wolińskich). Za kilka dni w parafii miała zacząć się renowacja misji. Przeniesiono krzyż na plac przy kościele i wbetonowano go pomiędzy dzwonnicą i kostnicą.

Jako pamiątka po misjach, czasem ktoś ze starszych parafan, stawia kwiatki.

Proboszcz miejsca i służba kościelna.

<< krzyże  << ul. Głuska >>