Konserwacja fundamentów i
elewacji kościoła
p.w. Świętego Jakuba Apostoła w Lublinie
Wiadomym jest, że parafialny kościół p.w. Świętego Jakuba Apostoła w Lublinie przy ul. Głuskiej 145 powstał w latach 1786-1790. Na przełomie XIX i XX w. według projektu architekta Jana Szyllera powiększono go o prezbiterium, dwie boczne zakrystie i dwie boczne kaplice.
Kościół murowany z czerwonej cegły jest budowlą jednonawową w stylu późnego baroku z prezbiterium skierowanym w stronę zachodnią. całość zwieńczona jest kolebkowym sklepieniem z drewnianą więźbą dachową (1906 r.) i przykryta blachą miedzianą (1989r.).
Brak odpowiedniego zabezpieczenia przed wodami opadowymi i gruntowymi spowodowały, że budynek w fundamentach i ścianach przyziemia jest poważnie zawilgocony. W związku z tym na początku XXI w. parafia podjęła się czynności konserwatorskich związanych z osuszaniem, izolacją i naprawą fundamentów świątyni, oraz remontem jej elewacji.
Na podstawie "Opinii technicznej" (2002 r.) mgr inż. Jerzego Górniaka, oraz "Dokumentacji powykonawczej" (2003 r.) inż. Janusza S. Fronczyka i inż. Romana Tarnowskiego w ubiegłym roku wykonano prace osuszająco-izolacyjne pionowe i poziome na fundamentach tejże świątyni.
Zrozumienie u parafian, ich ofiarność i zaangażowanie były zachętą dla proboszcza, aby prace konserwatorskie parafialnego kościoła kontynuować. "Ekspertyza budowlana oraz projekt budowlany remontu elewacji" (2004 r.) inż. Janusza S. Fronczyka i inż. arch. Jeremiego Żurawieckiego oraz stosowne decyzje Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie i Urzędu Miasta Lublin Wydziału Architektury i Administracji Budowlanej pozwoliły na rozpoczęcie w lipcu 2004 r. renowacji zewnętrznych tynków naszego kościoła.
Roboty budowlane obejmujące remont i kolorystykę elewacji kościoła prowadzi "Omega" - Nowoczesne Materiały Budowlane Sp. z o.o. w Lublinie, ul. Głuska 137 inż. Romana Tarnowskiego. Fundusze na ten cel - jak do tej chwili - pochodzą wyłącznie z ofiar. Składają je wierni przy okazji wigilijnego opłatka i podczas zimowej kolędy. Sporadycznie składane są również indywidualne ofiary.
Z Bożą opieką i błogosławieństwem powyższe inwestycje realizowane są jako dziękczynny dar z okazji Peregrynacji Kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w naszej Archidiecezji. W naszej parafii Nawiedzenie Kopii będzie w kwietniu 2005 r.
Ksiądz Proboszcz Zbigniew Pietrzela