SCHOLA MŁODZIEŻOWA

Wszystko zaczęło się od muzykowania na flecie prostym, gitarze i instrumentach perkusyjno-melodycznych w Szkole Podstawowej nr 47 w Lublinie. Z inicjatywy nauczycielki muzyki przygotowywano przez kilka lat koncerty kolęd z okazji Bożego Narodzenia, ubogacając w ten sposób liturgię pasterki w parafii Świętego Jakuba w Głusku.

Wśród 30 wówczas dzieci
zrodziła się potrzeba
częstszego koncertowania
w sposób wokalno-instrumentalny.
W związku z tym
systematyczne spotkania sprawiły,
że od roku 1994
zaistniała schola parafialna.Celem tej działalności jest nie tylko radość i satysfakcja ze wspólnego muzykowania. Dla tej grupy śpiew zbiorowy to najpiękniejsza modlitwa, to możliwość pozytywnego, emocjonalnego oddziaływania na szeroki krąg odbiorców, jakimi są wierni.

W swoim repertuarze mają ponad 100 pieśni z własną instrumentalizacją lub aranżacją, które wykorzystują do oprawy Mszy św. w miejscowej parafii. Od trzech lat schola przygotowuje śpiewy podczas liturgii w ramach Tygodnia Rodzin Chrześcijańskich w Archikatedrze Lubelskiej. Z koncertem kolęd w "Jasełkach" grupa kilkakrotnia zawitała do parafii ościennych. Znaczący poziom artystyczny scholi sprawił, że na Festiwalu Pieśni Pielgrzymkowej w Wąwolnicy 1999 otrzymała ona wyróżnienie. W roku bieżącym natomiast zaszczycono scholę prowadzeniem tego Festiwalu oraz spotkania pielgrzymkowego zorganizowanego w Archikatedrze Lubelskiej.

JANINA PACEK

<< str. główna wspólnoty>>