"Dzieci są przyszłością ludzkości"

W Orędziu na Wielki Post 2004 r. Ojciec Święty zwraca naszą uwagę na dzieci: "Wielki Post niech będzie szczególnie sposobną okazją, aby poświecić więcej troski dzieciom w środowisku rodzinnym i społecznym". Słowa Jana Pawła II powinny stać się dla rodziców, katechetów i wychowawców drogowskazem w pracy z dziećmi, ponieważ to "one są przyszłością ludzkości". W odpowiedzi na potrzeby środowiska lokalnego w lipcu 2003 r. na terenie parafii p.w. Świętego Jakuba Apostoła w Lublinie powstało Stowarzyszenie "Lepsza Przyszłość". Jest to organizacja społeczna skupiająca osoby, którym zależy na wychowaniu do wartościowego życia w rodzinie i społeczeństwie, tj. pedagogów, nauczycieli oraz osoby od wielu lat działające społecznie na rzecz społeczności lokalnej. Celem Stowarzyszenia jest szeroko rozumiane wspieranie rodziny w jej funkcji opiekuńczej, wychowawczej i ekonomicznej. W sierpniu 2003 r. Stowarzyszenie zorganizowało obóz profilaktyczno - wypoczynkowy dla dzieci i młodzieży w Białym Dunajcu. Uczestnicy obozu - 37 dzieci, oraz ich rodzice wyrazili chęć kontynuowania pracy profilaktyczno - wychowawczej w ciągu całego roku. Tak zrodziła się idea powstania Świetlicy Opiekuńczo - Wychowawczej "Lepsza Przyszłość".

Działa ona od 1 września 2003 r. przy Szkole Podstawowej nr 47 w Lublinie przy ul. Zdrowej 1. W chwili obecnej placówka obejmuje opieka 65 wychowanków w wieku 6 - 18 lat. Podopieczni Świetlicy korzystają z codziennego dożywiania, pomocy w nauce i odrabianiu lekcji oraz uczestniczą w różnych zajęciach grupowych (sportowych, komputerowych, plastycznych, teatralnych, tanecznych itp.). Szczególny nacisk położony jest na prowadzenie działań profilaktycznych wśród wychowanków i ich rodzin. Dla dzieci systematycznie realizowane są programy "Spójrz Inaczej" i "Zrozumieć Siebie", dla rodziców - spotkania ze specjalistami w zakresie profilaktyki i terapii uzależnień. Pracownicy Świetlicy i osoby współpracujące (głównie nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 47 i Przedszkola nr 83) działają jako wolontariusze.

W okresie ferii zimowych w dniach od 16 do 26 lutego 2004 r. Stowarzyszenie "Lepsza Przyszłość" zorganizowało zimowisko dla dzieci i młodzieży, które odbywało się w domu parafialnym przy parafii Świętego Jakuba Apostoła. W zimowisku wzięło udział 50 osób w wieku 4 - 16 lat z terenu całej parafii. Program zimowiska był bardzo bogaty i urozmaicony. W kinie "Kosmos" dzieci obejrzały film animowany "Gdzie jest Nemo?', w Teatrze Lalki i Aktora spektakl "Pyza na polskich dróżkach", zaś w Teatrze Muzycznym przedstawienie "Pinokio". Dużo wrażeń dostarczyło uczestnikom zimowiska zwiedzanie Lubelskiej Elektrociepłowni i Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Piaskach, gdzie odbyła się degustacja piaseckich twarogów i jogurtów. Podczas wizyty w Ratuszu dzieci spotkały się z Panem Prezydentem i hejnalistą - panem Onufrym. Okres karnawału zakończył się balem przebierańców, na który rodzice upiekli przepyszne paczki i faworki. Podczas zimowiska nie zabrakło czasu na zadumę i pracę nad sobą. Myślą przewodnią codziennych spotkań były objawienia Matki Bożej. Dzięki życzliwości księdza proboszcza Zbigniewa Pietrzeli dzieci miały możliwość obejrzenia przeźroczy ilustrujących objawienia NMP w Fatimie, La Salette, Lourdes, Guadalupe (Meksyk) i na Jasnej Górze. W okresie Wielkiego Postu dzieci wkroczyły nabożnym uczestnictwem we Mszy świętej w Środę Popielcową. Z wielkim zaangażowaniem włączyły się w przygotowanie oprawy Mszy świętej (czytania, psalm i modlitwa powszechna). Po Mszy świętej wpisały swoje postanowienia do nowo założonej "Księgi postanowień wielkopostnych" i wzięły udział w konkursie plastycznym, będącym podsumowaniem zajęć na temat objawień Najświętszej Maryi Panny. Na koniec tego zimowiska nie zabrakło rozrywki w formie kuligu i kiełbasy z ogniska.

Organizatorzy i uczestnicy zimowiska serdecznie dziękują księdzu proboszczowi Zbigniewowi Pietrzeli, członkom koła parafialnego Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, nauczycielom Szkoły Podstawowej nr 47 oraz Przedszkola nr 83, miejscowym przedsiębiorcom i osobom prywatnym za okazaną życzliwość i wszelką pomoc w organizacji zimowiska.

Wyjazd do kina "Kosmos"

Konkurs przygotowania kanapek

W oczekiwaniu na werdykt Jury

W OSM w Piaskach