Krzyż - Abramowice Prywatne

Przydrożny drewniany krzyż, koloru brązowego, wys. na ok. 4,5m z małą figurą Chrystusa Ukrzyżowanego z owalnym daszkiem z blachy; napis: "Pamiątka budowy szosy w Abramowicach 1958 r.".

Przy drodze, która jest granicą naszej parafii z parafią w Kazimierzówce, a jednocześnie jest to droga - granica pól Abramowic Prywatnych i Kalinówki; na polu, którego właścicielami są Józef i Janina Zającowie.

W tym miejscu krzyż stanął w drugiej połowie lat 70-tych XX w. Przedtem stał on przy dzisiejszej asfaltowej drodze łączącej ul. Zorza z Kalinówką. Czas powstania wskazuje wyryta data - 1958 r. Jest to wotum wdzięczności mieszkańców Abramowic Prywatnych, którzy w tym czasie otrzymali wybrukowaną szosę w miejsce polnej drogi.

Przejeżdżający tą drogą przed krzyżem żegnają się i zdejmują czapki; inna forma kultu nie jest znana.

Rodzina Zająców, ich dzieci i wnukowie.

<<krzyże  <<Abramowice Prywatne>>