Krzyż - ul. Głuska

Przydrożny krzyż, wys. na ok. 4,5m, koloru szarego z figurką Chrystusa Ukrzyżowanego przykrytego owalnym daszkiem z blachy, u dołu półki na kwiaty, na pionowej belce u dołu tabliczka z napisem: "Odnowienie Krzyża w Roku Jubileuszowym na Pamiątkę II-giej Wizyty Pasterskiej Papieża Jana Pawła II-go do Ojczyzny od 16-22.6.1983. Abramowice Kościelne", krzyż ogrodzony metalowym płotkiem koloru szarego.

Na łące przy ul. Głuskiej (ok. 20m od jezdni w kierunku wschodnim), miejsce zwane "brodkiem", które jeszcze w latach 80-ch XX wieku było w dzierżawie sołtysa, "brodek" był granicą Głuska i Abramowic Kościelnych.

Datę powstania krzyża określa wyżej cytowany napis. Z relacji świadków wiadomo, że ten krzyż wykonał Czesław Dolecki (zm. 1995 r.). Koszty materiałów i pomoc w zamontowaniu krzyża stanowiły wspólne dzieło parafian Abramowic Kościelnych (w 1988 r. tę miejscowość włączono do Lublina). Przedtem stał tu krzyż drewniany, ale podupadł i należało go wymienić. Okazją była pielgrzymka Ojca Świętego do Ojczyzny. Nowy krzyż postawiono nocą. takowa "budowa" wymagała uprzedniego zezwolenia stosownych władz.

Ówczesny proboszcz ks. Jan Skowronek wezwany był na posterunek MO w Głusku na przesłuchanie przez tzw. służby bezpieczeństwa, celem wyjaśnienia: dlaczego wymiany krzyża dokonano bez zezwolenia i nocą.

Corocznie w święto Wniebowstąpienia Pańskiego wędrująca procesja poświęcenia pól zatrzymuje się przy tym krzyżu na modlitwę o urodzaje.

Troszczą się sąsiedzi tego krzyża (malowanie, koszenie trawy, wyrywanie chwastów, zmiana kwiatów itp.).

<<krzyże  <<ul. Głuska>>