Krzyż - ul. Głuska

PRZEDMIOT KULTU
Przydrożny krzyż, wys. na ok. 4m, metalowy, koloru szarego, u góry postać Chrystusa Ukrzyżowanego przykryta owalnym daszkiem z blachy, przecięcie belek ozdobione promieniami (drut), krzyż wbetonowany w ziemię i otoczony z trzech stron metalowymi słupkami (5 sztuk) połączonych łańcuszkiem.

MIEJSCE
Skrzyżowanie ul. Głuskiej z ul. Strojnowskiego (północno - wschodnia część skrzyżowania).

HISTORIA
W 1983 r. Wiesław Mazur z Dominowa z pomocą Wójcika Stanisława, Kowalika Andrzeja i Muszyńskiego Władysława wykonał i zamontował ten krzyż. Postawiono go w miejsce drewnianego, który uległ zniszczeniu. Z relacji Podolskiego Jakuba wynikałoby, że ten pierwotny drewniany krzyż powstał przed I wojną światową; być może, że był to nawet 1905 r. Wtedy kilku parafian wystąpiło do władz rosyjskich w Głusku o wydanie pozwolenia na postawienie przydrożnego krzyża (kilku krzyży). Inicjatorem był Podkowa Andrzej syn Józefa (Domniów). Być może, że motywem była pobożność właściciela tego uprawnego gruntu oraz tradycja, że na rozstaju dróg był zwyczaj stawiania przydrożnego krzyża.

KULT
W tym miejscu rokrocznie (kilkadziesiąt lat wstecz) odbywało się i nadal to trwa nabożeństwo poświęcenia pól. Obecnie jest to krzyż, przy którym rozpoczyna się procesja tego nabożeństwa. stąd wierni za krzyżem i chorągwiami podążają w kierunku parafialnego kościoła zatrzymując się przy mijanych po drodze krzyżach. To nabożeństwo odprawiane jest w święto Wniebowstąpienia Pańskiego i zaczyna się na półtorej godziny przed Mszą świętą sprawowaną w kościele o godz. 1800.

OPIEKA
Okresowe malowanie i drobne naprawy oraz dekorację kwiatami wykonują
okliczni mieszkańcy.

<<krzyże  <<ul. Głuska  ul. Dominowska>>  Dominów>>