Krzyż - ul. Abramowicka

Przydrożny krzyż, wys. na ok. 5m. wykonany z metalowych rur (stal kwasowa), zabetonowany w ziemi (jednostopniowy cokół), całość ogrodzona metalowym płotkiem, na belce pionowej półka na kwiaty, w miejscu krzyżowania się belek umieszczono odlaną w mosiądzu twarz Chrystusa w cierniowej koronie, u góry na belkach krzyża napis: "Jezu ufam Tobie".

Przy drodze z Lublina do Biłgoraja (ul. Abramowicka) naprzeciw posesji Andrzeja i Ewy Romanowskich (zam. Lublin, ul. Odległa 1), w pobliżu zbiegających się ulic Powojowej i Odległej.

Krzyż postawiono z inicjatywy (m.in. członkiń kółka różańcowego p.w. Świętej Bożej Rodzicielki) i z ofiar okolicznych mieszkańców. Było to w 1997 r. Wykonano go w Technicznej Spółdzielni Pracy przy ul. Abramowickiej 40, specjalizującej się w konstrukcjach stalowych. Stosowny wkład pracy w powstanie tego krzyża mieli niektórzy pracownicy tej spółdzielni. Projektantem i wykonawcą był Stanisław Krysa (zam. w Dominowie). Z relacji parafian wiadomo, że ten krzyż jest już trzecim z kolei. Pierwszy był drewniany. Postawiono go najprawdopodobniej na pocz. XX w. Wówczas w tym miejscy była granica pól dworskich (właściciel majątku Abramowice) i pól chłopów z Wólki Abramowickiej. Ten pierwszy krzyż w 1956 r. wymieniono na nowy, również drewniany, wykonany z nie ciosanego dębu (tzw. "okrąglak") i zaopatrzony napisem: "Jezu ufam Tobie". Ten krzyż przetrwał do 1996 r. Zmurszały i przegniły został spalony, a popiół wsypano do dołka pod obecny krzyż metalowy.

Przy tym krzyżu sprawowana jest już od kilkunastu lat IV stacja nabożeństwa poświęcenia pól. Niektórzy starsi parafianie pamiętają, że "kiedyś przy pierwszym krzyżu drewnianym śpiewano majówki".

Opiekę sprawują okoliczni mieszkańcy.

<<krzyże  <<ul. Dominowska  ul. Abramowicka>>