Krzyż - ul. Abramowicka

Przydrożny żelazny krzyż, wys. na ok. 4,Sm, pomalowany na kolor szary, z figurą Chrystusa Ukrzyżowanego nad którym znajduje się owalny daszek z blachy; krzyż zabetonowany w ziemię okolony kwadratowym murkiem granitowym (1,2 x 1,2m) a całość ogrodzona jest łańcuszkiem zamocowanym na 4 meta­lowych słupkach; do krzyża przymocowana jest półka na kwiaty.

Lublin, ul. Abramowicka 70, posesja Tomasza i Renaty Nowaków.

Krzyż wykonano w 1984 r. Była to zbiorowa inicjatywa okoli­cznych miesz4ańców. Materiał ofiarował Marek Drwal, wspoma­gał go brat Wiesław Drwal. Krzyż wykonano w zakładzie ślu­sarskim Marka Drwala. Bezpośrednim wykonawcą był jeden z pracowników - Mieczysław Chmielewaki (zm. 1988 r.). Krzyż montowano nocą, w tajemnicy przed świadkami, gdyż w tamtym czasie należało mieć rządowe pozwolenie (jeżeli byłaby to droga oficjalnych pozwoleń, to z dużym prawdopodobieństwem nikt takiego pozwolenia na postawienie krzyża by nie uzyskał). Poświęcenia krzyża dokonał Ks. Jan Skowronek (zm. 1997 r.) podczas nabożeństwa poświęcenia pól. Krzyż postawiono w miejsce starego, drewnianego, który zmurszał i chylił się ku upadowi. Wykopano go i spalono, a zebrany popiół wsypano do wykopanego dołka pod obecnie stojącym krzyżem. W świado­mości wiernych istnieje przekonanie, że ten drewniany krzyż postawili dawni właściciele tej działki: Jan Zagraba (zm. 1931 r.) i jego żona Katarzyna Zagraba z d. Łukasik (zm. 1943 r.) i mogło to być zaraz po zakończeniu I wojny światowej albo nawet na początku XX w. Najstarsi parafianie podkreś­lają pobożność obojga Zagrabów, potwierdzając tym samym autorstwo krzyża drewnianego, na którym widniał napis: "Jezu ufam Tobie".

Od kilkunastu lat sprawowana jest tu III stacja nabo­żeństwa poświęcenia pól, najstarsi mieszkańcy wspominają również śpiew „majówek”.

Rodzina Tomasza i Renaty Nowaków, oraz niektórzy z pobliskich sąsiadów (malowanie, plewienie chwastów itp.).

<<krzyże  <<ul. Abramowicka>>