Krzyż - ul. Abramowicka

PRZEDMIOT KULTU
Krzyż metalowy, wys. na ok. 3,70m z figurą Chrystusa Ukrzy­żowanego nakrytą owalnym daszkiem z blachy, do krzyża pro­wadzą pięciostopniowe schody wykonane z kostki brukowej, całość okolona betonowym ogrodzeniem (z trzech stron) wykonanym w formie okrągłych słupków (tralki) przykrytych betonową mensą.

MIEJSCE
Przy drodze z Lublina do Biłgoraja (po stronie zachodniej) przy posesji Mariana i Anasta2ji Kieliszków (Lublin, ul. Abramowieka 209).

HISTORIA
Z relacji okolicznych mieszkańców wynika, że ten krzyż wy­konano na początku lat 60-ch XX w. Karaś Stanisław (+1965r.). Był on z zawodu tokarzem. Jego zakład znajdował we wsi Wólka Abramowicka (dzisiaj ul. Abramowicka). Połowa lat 50-ch - i następne - charakteryzowały się ogromną walką komunizmu z Kościołem Rzymskokatolickim. Z tego powodu ten krzyż postawiono pod osłoną nocy, w tajemnicy przed sąsiadami. Dzisiaj trudno jest dociec, kiedy dokładnie to było. Trudno jest też ustalić nazwiska budowniczych krzyża. W świadomości wiernych pozostał fakt, że ówczesne władze wyznaniowe w Lublinie i funkcjonariusze MO z posterunku w Głsku prowadziły "mocne dochodzenie w sprawie: kto za tym stoi". Obecny krzyż stanął w miejsce drewnianego. Motywy oraz czas powstania, na obecną chwilę, nie zostały ustalone. Brukową kostkę i ogrodzenie wykonano w 1998 r. Fundusze na ten cel pochodziły ze skła­dek społecznych. Ogrodzenie w całości sfinansował Andrzej Malczak .

KULT
Od kilkunastu lat odbywa się tu nabożeństwo poświęcenia pól (II stacja), czasem dorośli, rzadziej dzieci i sporadycznie młodzież śpiewają majówki.

OPIEKA
0koliczni mieszkańcy pod kierunkiem rodziny Kieliszków i Teresy Bolibok,

<<krzyże  <<ul. Dominowska>>