9.  Polityczny aspekt Katynia

Temat Katynia był aktywnie włączony w polityczny i ideowy arsenał „Solidarności” w Polsce. Od połowy lat 80-tych temat ten uzyskuje coraz większe znaczenie w oficjalnej polskiej historiografii. Opublikowana został książka znanego polskiego historyka Cz. Madejczyka „Tragedia Katyńska”. Na konferencji Komisji Wspólnej Polski i związku Radzieckiego zorganizowanej w 1987 r., polscy historycy wysunęli problem Katynia jako jeden z głównych, od rozwiązania którego zależy sukces działalności komisji.

Oficjalny niemiecki dokument o przestępstwie katyńskim, wydany przez Naczelne Dowództwo Niemieckich Sił Zbrojnych mówi, że oprócz Ukraińców bolszewicy rozstrzelali, Gruzinów, Litwinów, Białorusinów, Tatarów i innych, którzy byli w szeregach Armii Polskiej.

W ten sposób wydarzenia w Katyniu przybrały naukową formę i odgrywały pewną rolę w wewnętrznej walce politycznej w Polsce, były wykorzystywane dla wzmocnienia antysowieckich nastrojów w różnych krajach, po to, by obciążyć winą Związek Radziecki za to, że nie chce ujawnić prawdy o wydarzeniach w Katyniu. Przedstawiciele radzieckich archiwów zarzucali badaczy pytaniami o materiały dotyczące losu polskich oficerów w 1939 i 1940 r.

<< Starobielsk