"To wydarzyło się w Starobielsku"
świadczą naoczni świadkowie i dokumenty

W 60 rocznicę Tragedii Katyńskiej
Ługańsk

Autor В. В. Снегирёв
Tytuł oryginału „Это было в Старобелъске”
очевидцы и документы свидетелъствуют

К 60-и летию Катынской Трагедии
Луганск

1.  Golgota Wschodu
2.  Organizacja obozów
3.  Obóz Starobielski
4.  NKWD w Starobielsku
5.  J. Czapski o Starobielsku
6.  Starobielski klasztor Trójcy Świętej
7.  Jeden z wielu tysięcy
8.  Końcowy akt tragedii
9.  Polityczny aspekt Katynia
10. Polska autonomia na Ukrainie
11. Pomniki Katynia, Starobielska i Ostaszkowa
12. Literatura

Ojciec Święty Jan Paweł II, podczas pielgrzymki na Ukrainę, poprosił o to, aby "Martyrologium Wschodu" nie było  zapomniane, aby zostało zbadane i spisane.

Prezentowany tekst jest owocem wyjazdów na Ukrainę do Ługańska, gdzie wśród tamtejszych katolików pracuje mój kolega ks. Grzegorz Rapa. Spotkałem tam wielu bardzo życzliwych i ciekawych ludzi, wśród nich Walerego Wasiliewicza Sniegiriowa, autora tego tekstu. Uznałem za pożyteczne przetłumaczenie i zaprezentowanie jego pracy, aby pokazać sposób patrzenia na temat losu polskich jeńców wojennych w ZSRR z obozów w Starobielsku, Kozielsku i Ostaszkowie, który prezentuje ukraiński wykładowca historii, mieszkający w Ługańsku (ok. 100 km od Starobielska) oraz - może w ten właśnie skromny sposób - odpowiedzieć również na prośbę Ojca Świętego.
ks. K. K.

Artykuł z "Gazety Lwowskiej"
"Podróż do historii" - autor: płk W.W. Sniegiriow