Matka Boża Gwiezdna

Patronką lasaliańskiej wspólnoty w Lublinie jest Matka Boża Gwiezdna, czczona w całym zgromadzeniu jako Królowa i Matka Szkół Chrześcijańskich (takie wezwanie dołączają bracia na koniec litanii loretańskiej). Jej łaskami słynąca figura znajduje się w Montebourg (pn. Francja).

Niech Maryja stanie się gwiazdą przewodnią naszej ojczyzny, naszych rodzin i nas samych. Polecajmy się Bogu przez Jej orędownictwo słowami kolekty mszalnej: 
Boże, Tyś nam raczył miłosiernie zapewnić opiekę Błogosławionej Dziewicy Maryi Gwiezdnej, spraw, prosimy, by to światło chroniło nas od zasadzek życiowych, byśmy w końcu dojść mogli do portu wiecznego zbawienia. Przez Chrystusa, Pana Naszego. Amen.

Początki tego sanktuarium opowiada legenda. W XI w. dwaj benedyktyni przemierzali te okolice. Pewnej nocy jednego z nich śpiącego w łodzi porwało morze. Ten, który został – br. Roger (†1093) nadaremnie oczekiwał na powrót towarzysza. Sam w nieznanej okolicy i w lesie, nie wiedząc co robić, zwrócił się z ufnością o pomoc do Maryi. Kolejnej nocy miał sen. Widział spadającą z nieba w dolinę lasu gwiazdę, od której drzewa zaczęły płonąć jak pochodnie, a kiedy ogień zgasł, na miejscu pogorzeliska stanął biały kościół. Temu wszystkiemu towarzyszył cudny śpiew aniołów. Kiedy się obudził, zobaczył, że w śnionym przez niego miejscu nadal płoną jeszcze drzewa. To cud! Wdzięczny mnich ślubował, iż zbuduje sanktuarium na cześć Matki Bożej od Gwiazdy. Żył tam pobożnie w pobliżu małej kaplicy, którą pobudował, aż przypadkiem odwiedził go pan tych ziem, książę Wilhelm Zdobywca, późniejszy król Anglii. Tak bardzo zachwyciła go historia zakonnika, jego świętość i piękno miejsca, iż obiecał wznieść tutaj najpiękniejsze opactwo w swym księstwie. Tak się stało, a dobry mnich został pierwszym opatem. Sanktuarium szybko zyskało rozgłos dzięki licznym cudom. Trwało tak aż do rewolucji, która wypędziła zakonników, a klasztor zdewastowała. Po tym burzliwym okresie opiekę nad sanktuarium przejęli Bracia Miłosierdzia, a w 1938 r. Bracia szkolni, którzy rozpowszechnili cześć Matki Bożej Gwiezdnej po całym świecie. Trwający kult, doprowadził w 1959 r. do koronacji cudownej figury. Obecnie pieczę nad sanktuarium sprawują świeccy lasalianie ze stowarzyszenia „Signum fidei”. Warto wspomnieć, że gwiazda – „znak wiary”, która zwiastowała narodziny Zbawiciela, stanowi godło lasaliańskiego zgromadzenia.

Br. Marek Urbaniak FSC

<<Bracia Szkolni  <<kapliczka Dominów