Kapliczka - Dominów

PRZEDMIOT KULTU
Kapliczka murowana z cegły (szer. ok. 2m, dł. ok. 3m i wys. ok. 3m), otynkowana i pomalowana na kolor żółty, nakryta dwuspadowym dachem (eternit), w szczycie dachu z obu stron dwa małe metalowe krzyże, do kapliczki wchodzi się przez drzwi (strona zachodnia), w kapliczce znajdują się dwa małe okienka, wewnątrz jest murowany ołtarz (strona wschodnia), na którym stoi obraz Matki Bożej Gwiezdnej (są jeszcze na ścianach dwa obrazy: Pana Jezusa z otwartym Sercem i Św. Br. Benilda Zakonu Braci Szkolnych 1805-1862), na ścianie tablica z napisem: "W druhą rocznicę poświęcenia kaplicy i Obrazu M.B. Gwiezdnej Patronce Braci Szkolnych 1978". 
Kapliczka ogrodzona jest metalowym płotkiem (przęsła z siatki drucianej). Obok kapliczki stoi betonowy krzyż, wys. na ok. 2,80m z figurą Chrystusa Ukrzyżowanego, nad którą umieszczono tablicę z napisem w języku hebrajskim, greckim i łacińskim: "Iesus Nasarinus Rex Iudeorum". Krzyż otoczony jest płotkiem z prętów metalowych.

MIEJSCE
Dominów, przy drodze asfaltowej, na posesji Grzegorza i Bożeny Turowskich.

HISTORIA
Okoliczności pobudowania tej kapliczki należy wiązać z faktem, kiedy do Lublina przybyli Bracia Szkolni (1952 r.). Proboszczem w Abramowicach był wtedy ks. Wincenty Łapkiewicz. W tym czasie w parafii nie było wikariusza. Więc w nauczaniu religii zapewne pomagali mu Bracia Szkolni i to oni przynieśli ze sobą kult Matki Bożej Gwiezdnej. Kapliczkę postawiono zapewne za pobytu księdza Łapkiewicza, a upiększano ją za czasów jego następcy ks. Mariana Nowaka.
Prace budowlane - tak relacjonowali parafianie - pod kierunkiem ks. Sarny (Brat Szkolny) mieli wykonać parafianie z Dominowa: Antoni Szczygieł i Antoni Turowski. Ten drugi na ten cel ze swojego pola ofiarował plac pod tę kapliczkę.
Dawniej, kiedy nie było jeszcze krzyża i kapliczki, to miejsce "na czas nabożeństwa oznaczano dwoma drewnianymi palami wbitymi w ziemię i łączono deską; w ten sposób powstawał ołtarz potrzebny na nabożeństwo poświęcenia pól" (D. Prażmo).
Stojący obok kapliczki cementowy krzyż został wykonany na początku lat 80-tych XX w. przez Błaszczaka Janusza i z pomocą swoich sąsiadów postawiony w odległości ok. 1m od kapliczki.

KULT
Parafianie Dominowa to miejsce od niepamiętnych czasów przeznaczali na nabożeństwa poświęcenia pól. Być może zaznaczone było krzyżem, ale dziś tego fakty nikt nie pamięta. W latach 1984-1997 stąd rozpoczynało się nabożeństwo poświęcnia pól, a następnie wierni procesjonalnie, za przewodem krzyża, szli do kościoła. Od 1998 r. w kapliczce sprawowana jest corocznie Msza świeta wotywna o łaskę urodzajów i szczęśliwego zebrania plonów (poświęcenie pól).

OPIEKA
Rodziny: Sędłaków, Prażmów, Turowskich i in. (malowanie, wyrywanie chwastów, przyozdabianie kwiatami itp.). Klucz do wejściowych drzwi jest w posiadaniu rodziny Turowskich.

  Inne kapliczki ku czci Matki Bożej Gwiezdnej

<<krzyże  <<Dominów>>