Krzyż - Abramowice Prywatne

Przydrożny krzyż, drewniany, wys. na ok. 4,5m, pomalowany na kolor brązowy, u góry postać Chrystusa Ukrzyżowanego nakryta owalnym daszkiem z blachy, krzyż wbetonowany w ziemię a całość otoczona płotkiem z metalowych prętów, półki na kwiaty.

Pole będące własnością Skowronkowej Eugenii zam. w Abramowicach Prywatnych nr 41, krzyż stoi przy drodze (nawierzchnia asfaltowa) prowadząca do Kalinówki.

Pola uprawne Abramowic Prywatnych pod koniec lat 20-tych XX w. uległy tzw. "komasacji". Chłopi otrzymując nowe grunta zaczęli stawiać gospodarskie zabudowania przy nowo wytyczonej drodze (droga polna). Pierwsi mieszkańcy tych terenów w 1933 r. postawili nowy drewniany krzyż (środek wsi). W ten sposób nowe siedlisko zaznaczone zostało Chrystusowym Krzyżem.

Był zwyczaj, że gdy ktoś z danej miejscowości zmarł w domu a trumnę z ciałem należało przetransportować do parafialnego kościoła, wtedy trumnę z nieboszczykiem do tego krzyża nieśli sąsiedzi na własnych ramionach, a dalej wieziono na furmance koniem. Przy tym krzyżu sprawowana jest II stacja nabożeństwa poświęcenia pól. Dzieci, młodzież i dorośli śpiewają tu "majówki", zaś czasem w dni czerwcowe śpiewana jest pod tym krzyżem "Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa".

Członkinie Kółka Żywego Różańca z Abramowic Prywatnych.

<<krzyże  <<ul. Głuska ¨ Abramowice Prywatne>>