Krzyż - ul. Głuska

PRZEDMIOT KULTU 
Przydrożny krzyż wykonany z metalu, wys. ok. 2,5m, ustawiony na betonowym cokole (trzy stopnie), na krzyżu mała figurka Chrystusa Ukrzyżowanego przykryta owalnym daszkiem w promieniach, krzyż pomalowany na czarno i dookoła ozdobiony metalowym drutem (kolor srebrny), na pionowej belce podstawki na kwiaty.

MIEJSCE
Przy ul. Głuskiej 78, na skrzyżowaniu z ul. Sachsów (północno-wschodnia strona skrzyżowania).

HISTORIA
Ten krzyż wykonano w Zakładzie Ślusarskim w Lublinie (ul. Nowy Świat). Kto go wykonał i na czyje zamówienie, tego nie ustalono, a były to lata 1968-1969. Ten krzyż przez kilkanaście dni leżał w Zakładzie. Jego wywóz samochodem był niemożliwy, ponieważ każdy wyjazd i wjazd był kontrolowany przez strażników. Krzyż wykonano w tajemnicy i bez zezwolenia (panował terror reżimu komunistycznego). Całą sytuację obserwował jeden z pracowników: Murak Stefan (dziś mieszka przy ul. Głuskiej 93). Za własne pieniądze kupił ten krzyż i bez żadnych problemów!!! - a spodziewano się wszystkiego najgorszego - przywiózł go do swojej posesji. Pod osłoną nocy i z pomocą sąsiadów (Rogowski Kazimierz i Wyrwas Stanisław) i za aprobatą ówczesnej właścicielki grunty (Brzozowska Henryka) postawiono na betonowym fundamencie stojący do dziś metalowy krzyż. Ale "ktoś" doniósł, że stoi nowy krzyż. Brzozowska Henryka, jako właścicielka gruntu, była kilkakrotnie wzywana na posterunek MO w Głusku. Tam, podczas przesłuchań, dowiedziała się, że "to świństwo wyrządzone przez nieznane elementy, które postawiły ten nowy krzyż, należy wyjaśnić i ukrócić". Przedtem w tym miejscu stał stary drewniany krzyż, który ze starości zmurszał i przechylił się. U ludzi najstarszych istnieje przekaz, że ten drewniany krzyż postawiono na jakiejś zbiorowej mogile, bo przy wykonywaniu głębszych wykopów natrafiano w tym miejscu na zbiorowisko ludzkich kości.

KULT
Już od kilkunastu lat przy tym krzyżu sprawowane jest nabożeństwo poświęcenia pól (stacja IV). To nabożeństwo odbywa się zazwyczaj w uroczystość NMP Królowej Polski (3 maja).

OPIEKA
Jest sprawowana przez rodziny: Muraków, Popów i Przerwów (malowanie, wyrywanie chwastów, zmiana kwiatów itp.).

<<krzyże  <<Abramowice Prywatne  <<ul. Głuska>>