Krzyż - ul. Zdrowa

PRZEDMIOT KULTU
Przydrożny krzyż, wykonany z metalowych rur i pomalowanych na kolor biały, wys. na ok. 4,5m, wbetonowany w ziemię, u góry postać Chrystusa Ukrzyżowanego nakryta owalnym daszkiem z blachy, u dołu półka na kwiaty i tabliczka z napisem: "Boże Miej Naszą Ojczyznę w Opiece Swojej. 1905-1974. Mieszkańcy Głuska", krzyż otoczony płotkiem - drewniane sztachetki.

MIEJSCE
Posesja Przedszkola nr 83 w Lublinie, przy ul. Zdrowej; jest to skrzyżowanie z ul. Wygodną.

 HISTORIA
Napis na tablicy wskazuje połowę lat 70-tych XX w. jako datę postawienia krzyża. Styl krzyża i tabliczki z napisem wskazywałyby na tego samego autora - wykonawcę, co krzyż na posesji Kuźmów (Lublin, ul. Głuska 152a), byłby to Kazimierz Maśkiewicz. Przedtem stał tu krzyż drewniany, który zmurszały zniszczył się. Początki krzyża drewnianego sięgałyby czasów "odwilży" urzędników carskich w Głusku, którzy na początku XX w. udzielili parafianom kilku pozwoleń na

postawienie przydrożnych krzyży. Potwierdzałaby to data istniejąca na tablicy: rok 1905.

KULT
Od kilkudziesięciu lat wędrująca procesja nabożeństwa poświęcenia pól organizowana w święto Wniebowstąpienia Pańskiego i zmierzająca ul. Głuską w kierunku kościoła zachodzi pod ten krzyż z modlitwą o urodzaje (III stacja). Młodzież szkolna, dzieci z przedszkola, nauczyciele, oraz  pracownicy Ośrodka Zdrowia i inni mijają ten znak Opatrzności Bożej a przechodząc obok żegnają się, zdejmują czapki itp.

OPIEKA
Parafianie mieszkający w sąsiedztwie wykonują okresowe malowanie, zmieniają kwiaty, zamiatają wokół krzyża itp.

<<krzyże  <<ul. Zdrowa>>