Krzyż - ul. Głuska

 

PRZEDMIOT KULTU
Przydrożny krzyż z rur metalowych, wys. na ok. 4,5m, koloru szarego, na którym postać Chrystusa Ukrzyżowanego nakryta jest metalowym daszkiem, u dołu podstawki na kwiaty, poniżej tablica z napisem: "Boże Miej Naszą Ojczyznę w Opiece Swej. Mieszkańcy Głuska 1905-1975".

MIEJSCE
W obrębie posesji Bogumiła i Lucyny Kuźmów, Lublin, ul. Głuska 152a. 

HISTORIA
Z pomocą mieszkańców Głuska i ze społecznych składek ten krzyż wykonał Kazimierz Maśkiewicz w styczniu 1975 r. Fakt wymiany krzyża ze starego na nowy należało zgłosić w wydziale do spraw wyznań w Lublinie. Nie uczyniono tego, ponieważ takiego zezwolenia by nie uzyskano a procedura "załatwiania legalnego" wówczas przerastała wielokrotnie dane dzieło. Krzyż zamontowano nocą. Oczywiście miało miejsce "tajne doniesienie". Właściciela tej posesji kilkakrotnie przesłuchiwano na posterunku MO w Głusku a przede wszystkim w Wojewódzkim Urzędzie ds. Wyznań. Nowy krzyż powstał w miejsce drewnianego, który się zniszczył.

Drewniany postawiono prawdopodobnie w 1905 r. Wtedy urzędnicy carscy wydali kilka zezwoleń na postawienie krzyży w obrębie Głuska i okolic. Dowodem może być zapisana na tablicy data.

KULT
Miejsce tego krzyża służy jako jedna ze stacji (III) nabożeństwa poświęcenia pól, które odprawiane jest w formie procesji zaczynającej się przy krzyżu na skrzyżowaniu ul. Głuskiej z ul. Strojnowskiego. Przy tym krzyżu już od kilku lat sprawowane jest nabożeństwo procesji Bożego Ciała. Tu wierni dekorują trzeci ołtarz. W tym miejscu proceja Bożego Ciała zawraca i z powrotem idzie w kierunku kościoła.

OPIEKA
O schludność krzyża i jego otocznia (malowanie, pielenie, dekoracje kwiatowe itp.) dbają członkowie rodziny Bogumiła i Lucyny Kuźmów.

 <<krzyże  <<ul. Głuska>>