Parafia Rzymskokatolicka

pod wezwaniem Świętego Jakuba  Apostoła
w Lublinie

PATRON TYGODNIA

15 – 22 XII 2024 r.

Zob. ILG:. brewiarz.pl

 

 

III Niedziela

Adwentu

15

grudnia

 

 

MARANA THA! PRZYJDŹ, PANIE JEZU

 

Trzecia niedziela Adwentu w tradycji nazywana jest „Gaudete” i zaprasza nas do prawdziwej radości, bo nasz Pan jest blisko. Wiedziała o tym Najświętsza Maryja Panna, która z radością oczekiwała obiecanego przez proroków Mesjasza. Wiedział o tym Święty Jan Chrzciciel i zapowiadał: „Idzie mocniejszy ode mnie, któremu nie jestem godzien rozwiązać rzemyka u sandałów”. Nasz Pan jest już blisko. Jezus, pełen dobroci i miłosierdzia, przychodzi, aby nas zbawić.

 

   Poniedziałek

16

grudnia

 

 

WSPOMNIENIE ŚWIĘTEJ ADELAJDY CESARZOWEJ

 

Adelajda urodziła się w 931 r. jako córka Rudolfa II, króla Burgundii. Gdy miała 16 lat, została wydana za Lotara, króla Włoch. Owdowiała mając 20 lat. Niebawem Ottona I pojął Adelajdę za żonę. Dała mu troje dzieci, wśród nich jego następcę, Ottona II. W 973 r. Adelajda po raz drugi została wdową. Jej synowa, żona Ottona II zmusiła męża, żeby własną matkę skazał na banicję. Po jej śmierci Otto II przeprosił matkę. Kiedy Adelajda stała się regentką (983) wtedy ujawniła swój zmysł organizacyjny, mądrość i roztropność, umiejętność dobierania ludzi na odpowiednie stanowiska. Wyróżniała się przy tym wielkim miłosierdziem i hojnością w przeznaczaniu dóbr na cele kościelne. Wystawiła kilkanaście opactw i klasztorów.  Pod koniec życia szaty cesarskie zamieniła na habit. Zmarła 16 XII 999 r. Jej imię jest wybite na odwrocie monety Bolesława Chrobrego. W ikonografii przedstawia się św. Adelajdę w stroju cesarzowej, z insygniami władzy, w ręku trzyma kościół lub klasztor.

 

   Wtorek

17

grudnia

 

 

WSPOMNIENIE ŚWIĘTEGO ŁAZARZA, BISKUPA

 

Łazarz był bratem Marii i Marty. Mieszkali razem w Betanii, na wschodnim zboczu Góry Oliwnej. Chrystus darzył ich swoją przyjaźnią i bywał w ich domu. Kiedy Łazarz zmarł i został pochowany, Jezus przybył do Betanii i wskrzesił go (J 11, 1-44). Ewangelista Jan opisuje także inny pobyt Jezusa w domu Łazarza na dzień przed Jego wjazdem do Jerozolimy (12, 1-11). Według starej tradycji wschodniej Łazarz po Zesłaniu Ducha Świętego udał się na Cypr i tam był biskupem. Średniowieczna legenda opowiada o skazaniu świętego rodzeństwa z Betanii na wygnanie. Umieszczono ich na statku bez steru, który odepchnięto od brzegu. Po wielu miesiącach tułaczki przybyli oni do Marsylii. Łazarz był w niej pierwszym biskupem.

W ikonografii ukazuje się św. Łazarza najczęściej w scenie wskrzeszenia oraz na uczcie w Betanii.

Środa

18

grudnia

WSPOMNIENIE ŚWIĘTYCH MĘCZENNIKÓW WIETNAMSKICH: PAWŁA MIKI, PIOTRA DOUNG-LAC I PIOTRA TRAUT

 

Pierwsi misjonarze, którzy przynieśli wiarę chrześcijańską do Wietnamu, przybyli tam w 1533 r. Ich działalność nie spotkała się z przychylnością władz, które wydalały obcokrajowców ze swojego terytorium. Przez kolejne trzy stulecia chrześcijanie byli prześladowani za swoją wiarę. Wielu z nich poniosło śmierć męczeńską, zwłaszcza podczas panowania cesarza Minh-Manga w latach 1820-1840. Zginęło wtedy od 100 do 300 tysięcy wierzących. 117 męczenników z lat 1745-1862 kanonizował Jan Paweł II. Wśród nich jest 96 Wietnamczyków, 11 Hiszpanów i dziesięciu Francuzów (8 biskupów i 50 kapłanów; pozostali to ludzie świeccy). Paweł Mi, Piotr Doung-Lac oraz Piotr Truat byli katechumenami. Gdy wybuchło prześladowanie chrześcijan w Wietnamie, aresztowano ich, wtrącono do więzienia i poddano torturom. Zamęczono ich przez uduszenie.

Czwartek

19

grudnia

WSPOMNIENIE ŚWIĘTEGO ATANAZEGO I, PAPIEŻA

 

Anastazy pochodził z Rzymu, był synem kapłana Maksymusa. Na stolicę Piotrową został wybrany w 399 r. Szczególną troską otoczył Kościół afrykański. Nawoływał biskupów afrykańskich zebranych na synodzie w Kartaginie w 401 r. do walki przeciwko donatyzmowi i zabraniał nawracającym się kapłanom-donatystom zajmować wyższe stanowiska w Kościele. Polecił czytać w liturgii Ewangelię w postawie stojącej z pochyloną głową. W czasie sprawowania pontyfikatu zajmował się kwestiami prawowierności poglądów Orygenesa.
Zmarł 19 XII 401 r. w Rzymie i został pochowany na cmentarzu Poncjana przy Via Portuensis. Św. Augustyn nazwał go „mężem apostolskiej gorliwości”. W ikonografii przedstawia się św. Anastazego w papieskim stroju pontyfikalnym. Jego atrybutem jest księga.

Czwartek

19

grudnia

ADORACJA NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU

 

Jezus czeka od 17:00 do 18:00. Przyjdziesz?

Sobota

21

grudnia

WSPOMNIENIE ŚWIĘTEGO PIOTRA KANIZJUSZA, KAPŁANA I DOKTORA KOŚCIOŁA

 

Piotr urodził się w Nijmegen (Holandia) w r. 1521. Studiował w Kolonii, wstąpił do Towarzystwa Jezusowego, święcenia kapłańskie otrzymał w r. 1546. Przydzielony do prowincji niemieckiej, mężnie bronił i umacniał wiarę katolicką przez swoje pisma i kaznodziejstwo. Wśród jego licznych dzieł na pierwsze miejsce wybija się Katechizm. Zmarł we Fryburgu szwajcarskim w r. 1597. W ikonografii przedstawia się św. Piotra Kanizego w sutannie jezuity. Jego atrybutami są: katechizm, krucyfiks, młotek, pióro.

Niedziela

 

22

 

grudnia

 

 

 

PAN JEST JUŻ BLISKO

 

Adwent: stajemy przed Bogiem,

by na nowo poszukać dróg zgodnych z Jego wolą.

On wzywa nas

do czuwania i modlitwy.

Czas Adwentu miał nam pomóc dobrze przygotować się

do przyjścia naszego Pana zarówno przy końcu dziejów, jak i w pamiątce Jego narodzin w Betlejem.

PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA pod wezwaniem Św. Jakuba Apostoła w Lublinie - Głusku

Konto Kościoła:
Spółdzielczy Bank Powiatowy
w Piaskach O/Świdnik
(SBP Piaski O/Świdnik

49 8689 0007 6001 4692 2000 0010

Kontakt

ul. Głuska 145,
20-385 Lublin

tel. +48817518617

e-mail:
xzp1955@gmail.com

Zobacz na mapie

Główne Linki

O KOŚCIELE
MSZE ŚW. I NABOŻEŃSTWA
INTENCJE MSZALNE
OGŁOSZENIA
AKTUALIA
WSPÓLNOTY
GALERIA
LINKI
KONTAKT

Wspólnoty istniejące przy parafii

Przy naszej parafii działa 17 wspólnot.