Parafia Rzymskokatolicka

pod wezwaniem Świętego Jakuba  Apostoła
w Lublinie

PATRON TYGODNIA

12 – 19 I 2025

Zob. ILG:. brewiarz.pl

 

 

 

Niedziela

 

12

 

stycznia

 

 

 

 

 

 

UROCZYSTOŚĆ CHRZTU PAŃSKIEGO

 

Gdy Jan wypełnił swe zadanie, / Wszedł do Jordanu Stwórca świata, / By swym obmyciem w jego wodach / Czystość przywrócić nurtom rzeki. / Nie potrzebował chrztu pokuty / Ten, który zrodził się z Dziewicy, / Lecz przyjął go, by nasze grzechy / Zgładzić przez własne zanurzenie. / Obwieścił Ojciec głosem z nieba: / „Oto mój Syn umiłowany”, / A Duch w postaci gołębicy / Przyszedł z wysoka na Jezusa. / Jaśnieje dzisiaj dla Kościoła / Jego zbawienna tajemnica, / Bo w Trzech Osobach Bóg się jawi, / Który jednością jest na wieki.

 

Niedziela

 

12

 

stycznia

 

 

 

 

 

 

WSPOMNIENIE ŚWIĘTEGO BERNARDA BISKUPA

 

Urodził się w Corleone na Sycylii 6 II 1605 r. Za młodu był kłótliwy i gwałtowny. W 1632 r. nawrócił się i wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów. Żył w heroicznej miłości i pokucie, pragnąc całkowicie upodobnić się do Chrystusa ukrzyżowanego. Zmarł w Castelnuovo koło Palermo 12 I 1667 r. Beatyfikował go 29 IV 1768 r. papież Klemens XIII, a kanonizował 10 VI 2001 r. papież Jan Paweł II.

 

Poniedziałek

 

13

 

stycznia

 

 

 

 

 

 

WSPOMNIENIE ŚWIĘTEGO HILAREGO BISKUPA

 

Hilary urodził się w Poitiers na początku IV wieku; około 350 r. został wybrany biskupem swojego miasta. Gorliwie bronił bóstwa Chrystusa przeciw arianom, za co cesarz Konstantyn skazał go na wygnanie. Napisał dzieła pełne mądrości i nauki umacniającej wiarę katolicką oraz komentarze do Pisma świętego. Zmarł w 367 r. W ikonografii św. Hilary przedstawiany jest w stroju biskupim. Jego atrybutami są: księga, laska pasterska, mitra, pióro pisarskie, piorun; smok lub wąż – symbolizujące arian.

 

   Wtorek

14

stycznia

 

 

WSPOMNIENIE ŚWIĘTEGO FELIKSA Z NOLI KAPŁANA

 

Feliks żył w III w., był Syryjczykiem, synem legionisty rzymskiego, który osiedlił się w Noli k/Neapolu. Feliks poświęcił się służbie Bożej i przyjął święcenia kapłańskie. Kiedy wybuchło prześladowanie wyznawców Chrystusa za panowania Decjusza, został aresztowany i uwięziony. Był torturowany. Udało mu się jednak ujść z więzienia. Ukrywał się w wyschniętej studni. Żył z pracy swoich rąk. Wybrany na biskupa Noli odmówił przyjęcia godności. Zmarł 14 I 260 r. Jego grób stał się ośrodkiem pielgrzymkowym. Św. Feliksa wzywa się, aby chronił przed krzywoprzysięstwem, kłamstwami, fałszywymi świadkami i chorobami oczu. Jest opiekunem zwierząt domowych. W ikonografii przedstawiany jest w towarzystwie anioła. Obok niego pająk – symbol roztropności, ostrożności, ocalenia – bowiem otwór studni, gdzie św. Feliks spędził kilka miesięcy, był osłonięty pajęczyną, która ochroniła go przed prześladowcami.

Środa

15

stycznia

WSPOMNIENIE ŚWIĘTEGO PAWŁA PUSTELNIKA

 

Paweł urodził się w Tebach – starożytnej stolicy faraonów – w 228 r. Odebrał bardzo staranne wychowanie, biegle władał greką i egipskim. Wcześnie stracił rodziców i odziedziczył po nich pokaźny majątek. Gdy miał ok. 20 lat, w 250 r. porzucił wszystko, co posiadał, odszedł na pustkowie i zamieszkał w jaskini. Jako pustelnik spędził samotnie 90 lat! Miał być karmiony chlebem, który codziennie przynosił mu jeden bochenek kruk. Zmarł mając 113 lat. Bogu oddał ducha, spoczywając na rękach św. Antoniego. Kiedy ten był w kłopocie, jak wykopać grób dla przyjaciela, zjawiły się dwa lwy i ten grób wykopały. Lwy i kruk z chlebem w dziobie znalazły się dlatego w herbie paulinów. Zakon paulinów czci św. Pawła jako swego patrona; czcią darzą go także piekarze i tkający dywany. W ikonografii św. Paweł Pustelnik przedstawiany jest w sukni utkanej z liści palmowych. Atrybutami są: kruk z chlebem w dziobie i lwy kopiące grób.

Czwartek

16

stycznia

WSPOMNIENIE ŚWIĘTEGO MARCELEGO I PAPIEŻA I MĘCZENNIKA

 

W czasie krótkiego pontyfikatu (V 306 r. do 16 I 307 r.) Marceli I zreorganizował rozbitą w wyniku prześladowań administrację kościelną. Dużo przykrości doznał od cesarza Rzymu Maksencjusza. Obitego rózgami zesłano na wygnanie. Zmuszono go, by został pasterzem bydła. Po wielu udrękach zakończył swoje życie w nędzy.
Jest patronem Raciborza oraz stajennych. Według opowieści, kiedy Tatarzy oblegli miasto Racibórz (16 I 1241 r.), Święty pojawił się na obłokach. Oddziały przelękły się tego niezwykłego widoku i odstąpiły od miasta. W ikonografii św. Marceli przedstawiany jest w stroju papieskim. Jego atrybutami są: konie przy żłobie, osioł.

Czwartek

16

stycznia

ADORACJA NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU

 

Jezus czeka od 17:00 do 18:00. Przyjdziesz?

Piątek

17

stycznia

WSPOMNIENIE ŚWIĘTEGO ANTONIEGO, PUSTELNIKA

 

Antoni, sławny ojciec mnichów, urodził się w Egipcie około roku 250. Po śmierci rodziców rozdał majątek ubogim i udał się na pustynię, gdzie rozpoczął życie pokuty. Miał wielu uczniów; pracował dla Kościoła podtrzymując wyznawców w czasie prześladowania Dioklecjana i wspomagając świętego Atanazego w walce przeciw arianom. Zmarł w roku 356. W ikonografii św. Antoni przedstawiany jest jako pustelnik, czasami w długiej szacie mnicha. Szczególne zainteresowanie artystów budził temat kuszenia św. Antoniego. Jego atrybutami są: jeden, dwa lub trzy diabły, diabeł z pucharem, dzwonek, dzwonek i laska, krzyż egipski w kształcie litery tau, księga reguły monastycznej, lampa, lampka oliwna, laska, lew kopiący grób, pochodnia, świnia, pod postacią której kusił go szatan, źródło.

Sobota

18

stycznia

WSPOMNIENIE BŁOGOSŁAWIONEJ REGINY PROTMANN DZIEWICY I ZAKONNICY

 

Regina Protmann urodziła się w 1552 r. w Braniewie  w diecezji warmińskiej, w rodzinie pobożnej i zamożnej, w której otrzymała staranne wychowanie. Zawezwana łaską Bożą jako 9-letnia dziewczynka opuściła rodzinny dom, aby oddać się życiu modlitwy i pokuty w całkowitym poświęceniu się Panu Bogu. W 1571 r. założyła zgromadzenie kontemplacyjno-czynne, bez ścisłej klauzuli, obejmujące trzy formy apostolstwa: pielęgnowanie i opiekowanie się chorymi i ubogimi, wychowanie i kształcenie dzieci i młodzieży oraz praca dla Kościoła. Przynaglana miłością do Jezusa Chrystusa, starała się być Jemu podobna w pełnym miłości oddaniu się woli Ojca Niebieskiego zgodnie z hasłem: „Jak Bóg chce”. Zmarła 18 I 1613 r. otoczona współsiostrami. Beatyfikowana 13 VI 1999 r. w Warszawie przez Papieża Św. Jana Pawła II.

Niedziela

 

19

 

stycznia

 

 

 

WSPOMNIENIE ŚWIĘTEGO JÓZEFA SEBASTIANA PELCZARA, BISKUPA

 

Józef Sebastian Pelczar urodził się 17 I 1842 r. w Korczynie w diecezji przemyskiej. Wychowany w atmosferze religijnej, wstąpił do Seminarium Duchownego i w roku 1864 przyjął święcenia kapłańskie. Po studiach odbytych w Rzymie był prefektem i profesorem w Przemyskim Seminarium Duchownym, a w latach 1877-1899 profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Odznaczał się gorliwością i szczególnym nabożeństwem do Najświętszego Sakramentu, do Bożego Serca i Najświętszej Maryi Panny, co wyrażał w swej pracy kaznodziejskiej i pisarskiej. Przejęty troską o dziewczęta zagrożone moralnie, o chorych i ubogich, założył w Krakowie w 1894 r. Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego. W roku 1899 został biskupem pomocniczym, a w 1900 ordynariuszem diecezji przemyskiej. Po dwudziestu pięciu latach gorliwej posługi zmarł w opinii świętości 28 III 1924 r. W ikonografii św. Józef Pelczar przedstawiany jest w stroju biskupim i w mitrze.

PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA pod wezwaniem Św. Jakuba Apostoła w Lublinie - Głusku

Konto Kościoła:
Spółdzielczy Bank Powiatowy
w Piaskach O/Świdnik
(SBP Piaski O/Świdnik

49 8689 0007 6001 4692 2000 0010

Kontakt

ul. Głuska 145,
20-385 Lublin

tel. +48817518617

e-mail:
xzp1955@gmail.com

Zobacz na mapie

Główne Linki

O KOŚCIELE
MSZE ŚW. I NABOŻEŃSTWA
INTENCJE MSZALNE
OGŁOSZENIA
AKTUALIA
WSPÓLNOTY
GALERIA
LINKI
KONTAKT

Wspólnoty istniejące przy parafii

Przy naszej parafii działa 17 wspólnot.