PATRON TYGODNIA
11 – 18 V 2025
Zob. ILG:. brewiarz.pl
Niedziela
11
maja
WSPOMNIENIE ŚWIETEGO IGNACEGO PEIS ZAKONNIKA
Wincenty Peis urodził się 17 XII 1701 r. w Laconi na Sardynii w ubogiej, wiejskiej rodzinie. Miał ośmiu braci. Był pasterzem bydła. W 1721 r. wstąpił do zakonu kapucynów przyjmując imię Ignacy. Odznaczał się pokorą i miłością do wszystkich. Bóg udzielił mu daru czytania w ludzkich sercach i czynienia cudów. Na dwa lata przed śmiercią stracił wzrok. Okres ten spędził na ustawicznej modlitwie. Zmarł 11 V 1781 r. Ciało św. Ignacego w nienaruszonym stanie spoczywa w szklanej trumnie, znajdującej się w kaplicy sanktuarium, wzniesionego w Cagliari ku jego czci.
Poniedziałek
12
maja
WSPOMNIENIE ŚWIĘTYCH NEREUSZA I ACHILLESA MĘCZENNIKÓW
Według św. Damazego, papieża, Nereusz i Achilles byli żołnierzami rzymskimi, przydzielonymi namiestnikowi do wykonywania egzekucji na wyznawcach Chrystusa. Na widok ich odwagi żołnierze nawrócili się i z katów stali się męczennikami. Porzucili służbę wojskową. Zostali umęczeni za wiarę i pochowani na cmentarzu przy Via Ardeatina ok. 304 r. Dokumenty z wieku VII i VIII potwierdzają, że pielgrzymi, nawiedzający Rzym, bardzo licznie odwiedzali także grób świętych Nereusza i Achillesa. Istniejąca do dziś bazylika pod ich wezwaniem pochodzi z wieku XIII i XIV. Na zachowanym tam tronie można przeczytać tekst kazania, jakie ku czci tych męczenników wygłosił papież św. Grzegorz I Wielki (+ 604).
Wtorek
13
maja
WSPOMNIENIE NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY FATIMSKIEJ
13 V 1917 r. w Fatimie, w Portugalii, Najświętsza Dziewica ukazała się trojgu dzieciom: Łucji, Hiacyncie i Franciszkowi. Poleciła im modlitwę, zwłaszcza różańcową, i pokutę za grzeszników, a dla uproszenia pokoju w świecie – nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi. W czasie ostatniego objawienia 13 X 1917 r. Pani powiedziała, że jest Matką Bożą Różańcową, przybywającą wezwać ludzi, by już dłużej nie obrażali Boga grzechami i by codziennie odmawiali różaniec.
Środa
14
maja
WSPOMNIENIE ŚWIĘTEGO MACIEJA APOSTOŁA
Święty Maciej został wybrany na Apostoła na miejsce Judasza. Według tradycji miał najpierw głosić Ewangelię w Judei, a potem w Etiopii, gdzie poniósł śmierć męczeńską około 50 r.
W ikonografii przedstawiany jest św. Maciej w długiej, przepasanej tunice i w płaszczu. Jego atrybuty: halabarda, zwój księgi, krzyż; kamienie, miecz, topór, włócznia – którymi miał być dobity. Relikwie św. Macieja odnalazła św. Helena. W czasach późniejszych miano je rozdzielić po kościołach. Podzielone są w Rzymie w bazylice Matki Bożej Większej, w Trewirze w Niemczech i w kościele Św. Justyny w Padwie. Św. Maciej jest patronem Hanoweru oraz budowniczych, kowali, cieśli, cukierników i rzeźników. Wzywają go niepłodne małżeństwa oraz chłopcy rozpoczynający szkołę.
Czwartek
15
maja
WSPOMNIENIE ŚWIĘTEJ ZOFII WDOWY MĘCZENNICY
Według żywotów świętych Zofia mieszkała w Rzymie w II w. za czasów Hadriana I. Była wdową i miała trzy córki: Pistis, Elpis i Agape (Wiarę, Nadzieję i Miłość). Namiestnik Antioch wezwał Świętą, by złożyła ofiarę kadzidła na ołtarzu bogini Diany. Kiedy ta stanowczo odmówiła, wyprowadzono jej nieletnie dzieci i poddano na oczach matki wyszukanym torturom. Nie załamało to bohaterskiej matki. Zdobyła się na to, że zachęcała dzieci swoje do wytrwania. Zdumiony namiestnik takim męstwem miał św. Zofię pozostawić przy życiu. Ta jednak zmarła z boleści za córkami na ich grobie. W ikonografii św. Zofia przedstawiana jest w otoczeniu trzech córek, które według opowieści poniosły męczeńską śmierć ze swoją matką. Według innej wersji św. Zofia zmarła w kilka dni później na ich grobie.
Czwartek
15
maja
ADORACJA NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU W CIEMNICY
Jezus czeka od 17:00 do 18:00. Przyjdziesz?
Piątek
16
maja
WSPOMNIENIE ŚWIĘTEGO ANDRZEJA BOBOLI KAPŁANA I MĘCZENNIKA
Andrzej Bobola urodził się w 1591 r. w województwie sandomierskim. Wstąpił do Towarzystwa Jezusowego w 1611 r. Wyświęcony na kapłana w 1622 r., pełnił najpierw obowiązki kaznodziei i moderatora Sodalicji Mariańskiej w Wilnie. Zostawszy misjonarzem wędrownym, od 1636 r. utwierdzał w wierze katolickiej liczne rzesze wiernych w trudnych dla Kościoła czasach. Zginął śmiercią męczeńską w Janowie na Polesiu w 1657 r., zamęczony z nienawiści do religii katolickiej. Został kanonizowany w 1938 r. Jego ciało spoczywa w kościele jezuitów w Warszawie. W ikonografii św. Andrzej Bobola przedstawiany jest w stroju jezuity z szablami wbitymi w jego kark lub jako wędrowiec.
Sobota
17
maja
WSPOMNIENIE ŚWIĘTEGO PASCHALISA BAYLON ZAKONNIKA
Urodził się w Torre Hermosa w Aragonii, w Hiszpanii, 16 V 1540 r. Już jako chłopiec, będąc pasterzem trzód, odznaczał się pobożnością, szczególnie zaś pielęgnował nabożeństwo do Najświętszej Eucharystii. W 1564 r. został przyjęty do Zakonu Braci Mniejszych, gdzie mu powierzono skromne posługi. Obdarzony przez Boga charyzmatami, wspierał innych dobrymi radami. Napisał kilka małych dzieł, w których zawarł owoce swych wewnętrznych przeżyć religijnych. Zmarł w Villa Real koło Walencji 17 V 1592 r. Kanonizował go 16 X 1690 r.
Niedziela
18
maja
WSPOMNIENIE ŚWIĘTEGO JANA I, PAPIEŻA I MĘCZENNIKA
Jan urodził się w Toskanii, został biskupem Kościoła rzymskiego w roku 523. Jako legat króla Teodoryka udał się do Konstantynopola, do cesarza Justyna. Po jego powrocie król, niezadowolony z wyniku poselstwa, kazał go uwięzić. Zmarł w Rawennie w roku 526.
W ikonografii św. Jan I przedstawiany jest w stroju papieża. Jego atrybutem jest więzienie.
PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA pod wezwaniem Św. Jakuba Apostoła w Lublinie - Głusku
Spółdzielczy Bank Powiatowy
w Piaskach O/Świdnik
(SBP Piaski O/Świdnik
49 8689 0007 6001 4692 2000 0010
Kontakt
ul. Głuska 145,
20-385 Lublin
tel. +48817518617
e-mail:
xzp1955@gmail.com
Zobacz na mapie