Parafia Rzymskokatolicka

pod wezwaniem Świętego Jakuba  Apostoła
w Lublinie

PATRON TYGODNIA

(5-12 VII 2020 r)

Zob. ILG:. brewiarz.pl

 

 

Niedziela

5

lipca

 

 

WSPOMNIENIE ŚWIĘTEJ MARII GORETTI DZIEWICY I MĘCZENNICY

 

Maria urodziła się w roku 1890 w ubogiej rodzinie wieśniaczej w Corinaldo we Włoszech. Kilka lat później rodzina przeniosła się w okolice Nettuno. Po śmierci ojca Maria pomagała matce w obowiązkach domowych i opiekowała się rodzeństwem. Często oddawała się modlitwie. W roku 1902 zginęła z rąk 18-letniego Aleksandra broniąc czystości. W uroczystościach beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych brał także udział zabójca – Aleksander Serenelli, który w czasie 27-letniego pobytu w więzieniu przeżył całkowite nawrócenie. Nie miał wątpliwości, że wiarę zawdzięczał wstawiennictwu Marii. Po wyjściu z więzienia przeprosił matkę Marii, wyznał swoją winę przed cała parafią, a po pewnym czasie został tercjarzem franciszkańskim. Do końca życia pracował jako ogrodnik u kapucynów w Macerata, gdzie zmarł w 1970 r. Jest patronką dziewcząt, dziewic i bielanek.

 

Poniedziałek

6

LIPCA

 

WSPOMNIENIE BŁOGOSŁAWIONEJ MARII TERESY LEDÓCHOWSKIEJ DZIEWICY

 

Urodziła się 29 IV 1863 r. w Loosdorf w Austrii. Otrzymała głębokie religijne wychowanie. Mając 27 lat zrezygnowała ze stanowiska damy na dworze księżnej toskańskiej i wszystkie swoje talenty literackie i organizacyjne poświęciła dziełu misji afrykańskich. 9 IX 1895 r. złożyła śluby zakonne, jako pierwsza sodaliska założonego przez siebie stowarzyszenia misyjnego zwanego Sodalicją Świętego Piotra Klawera.  Maria Teresa umarła 6 VII 1922 r. w Rzymie i tam spoczywają jej doczesne szczątki. Jest patronką dzieł misyjnych w Polsce. W ikonografii bł. Maria Teresa przedstawiana jest w habicie Sodalicji św. Piotra Klawera, czasami z murzyńskimi dziećmi.

 

 

Wtorek

7

LIPCA

 

WSPOMNIENIE ŚWIĘTYCH MĘCZENNIKÓW, GRZEGORZA GRASSI BISKUPA I TOWARZYSZY

 

Piotr Antoni urodził się w Castellazzo Bormida, niedaleko Alessandrii, we Włoszech, 13 XII 1833 r. W wieku 15 lat wstąpił do franciszkanów i przyjął imię Grzegorz. W siedem lat później otrzymał święcenia kapłańskie. W roku 1861 wysłano go na misje do Chin. Pracował w północnej prowincji Szensi. W roku 1876 otrzymał sakrę biskupią.
Gdy wybuchły niepokoje, nazywane powstaniem bokserów, aresztowano go w jego rezydencji, a potem skazano na śmierć. Zginął 9 VII 1900 r. razem z dwoma biskupami z zakonu franciszkańskiego, oraz innymi kapłanami, seminarzystami, siostrami i wiernymi świeckimi, związanymi na różne sposoby z franciszkanami. 1 X 2000 r. ich kanonizacji dokonał św. Jan Paweł II, włączając ich do grona 120 męczenników, którzy ponieśli śmierć męczeńską w Chinach na przestrzeni 400 lat.

 

Środa

8

LIPCA

WSPOMNIENIE ŚWIĘTEGO JANA Z DUKLI, KAPŁANA

 

Jan urodził się w Dukli w roku 1414. Wstąpił do zakonu franciszkanów, i wyświęcony na kapłana, pracował w rozmaitych klasztorach Małopolski. Pod wpływem Świętego Jana Kapistrana przeniósł się do bernardynów. Jako bernardyn działał w Krakowie, Poznaniu i we Lwowie. Zmarł we Lwowie 29 września 1484 r. W ikonografii przedstawiany jest w habicie zakonnika, czasami jako niewidomy. Jego atrybutem są promienie światła.

 

Czwartek

9

LIPCA

WSPOMNIENIE ŚWIĘTEGO HADRIANA III PAPIEŻA

 

Hadrian był z pochodzenia Rzymianinem. Po śmierci Marynusa I, został konsekrowany na papieża przez biskupa Formozusa na podstawie starego przywileju nadawanego biskupstwu w Porto. Jego krótki pontyfikat – od maja 884 r. do połowy września roku następnego – nie zaznaczył się czymś szczególnym. Dość surowo potraktował siejących niepokój, natomiast z dworem bizantyńskim utrzymywał stosunki poprawne. Wezwany przez Karola Otyłego, by obsadzić na nowo stolice biskupie w Niemczech oraz uporządkować sprawy sukcesji cesarskiej, udał się na północ, ale w drodze zachorował i I zmarł we wrześniu 885 r. Pochowano go w opactwie Nonantolo koło Mantui. Tam też przez wieki żywy był jego kult, zaaprobowany oficjalnie w roku 1891.

Piątek

10

LIPCA

WSPOMNIENIE ŚWIĘTEJ WERONIKI GIULIANI

 

Urodziła się 27 XII 1660 r. w Mercatello koło Urbino. W 1677 r. wstąpiła do Zakonu Mniszek Kapucynek w Città di Castello. Przez umartwienie ciała i rozważanie spraw Bożych usiłowała upodobnić się do Chrystusa Ukrzyżowanego, który ozdobił ją w Wielki Piątek 5 IV 1697 r. świętymi stygmatami. Życie pełne cnót i mistycznych łask ukończyła chwalebną śmiercią 9 VI 1727 r. Kanonizował ją 26 V 1839 r. papież Grzegorz XVI.

 

Sobota

11

LIPCA

ŚWIĘTO ŚWIĘTEGO BENEDYKTA OPATA, PATRONA EUROPY

 

Benedykt urodził się w Nurski we Włoszech ok. 480 roku. Kształcił się w Rzymie, lecz idąc za głosem łaski udał się do Subiaco i tam prowadził życie pustelnicze. Wnet wokół niego zaczęli się gromadzić uczniowie. Przeniósł się na Monte Casino, gdzie założył sławne opactwo i napisał „Regułę”, która rozpowszechniła się w całej Europie i wysłużyła mu tytuł patriarchy mnichów Zachodu. Zmarł w swoim klasztorze 21 marca 547 roku. Papież Paweł VI ogłosił go patronem Europy. W ikonografii św. Benedykt przedstawiany jest w habicie benedyktyńskim, w kukulli, z krzyżem w dłoni. Jego atrybutami są: anioł, bicz, hostia, kielich z wężem, księga, kruk z chlebem w dziobie, księga reguły w ręce, kubek, pastorał, pies, rozbity puchar, infuła u nóg z napisem „Ausculta fili” – „Synu, bądź posłuszny”, wiązka rózg.

Niedziela

12

LIPCA

 

WSPOMNIENIE ŚWIĘTEGO BRUNONA BONIFACEGO Z KWERFURTU, BISKUPA I MĘCZENNIKA

 

Bruno, urodzony w możnej rodzinie niemieckiej w roku 974, był w młodości kapelanem cesarza Ottona III. W roku 998 wstąpił do benedyktynów w Rzymie i przyjął imię Bonifacy. Następnie żył w pustelni św. Romualda w Pereum pod Rawenną. Wysłany przez papieża Sylwestra II na czele misji do Prus, otrzymał święcenia biskupie w Magdeburgu. W roku 1008 dotarł do Prus, ale w następnym roku poniósł śmierć męczeńską wraz z 18 towarzyszami z ziemi Jadźwingów. Jest autorem Żywota świętego Wojciecha, Żywota pięciu braci męczenników i Listu do cesarza Henryka II, w którym energicznie występował w obronie Polski.

 

PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA pod wezwaniem Św. Jakuba Apostoła w Lublinie - Głusku

Konto Kościoła:
Spółdzielczy Bank Powiatowy
w Piaskach O/Świdnik
(SBP Piaski O/Świdnik

49 8689 0007 6001 4692 2000 0010

Kontakt

ul. Głuska 145,
20-385 Lublin

tel. +48817518617

e-mail:
xzp1955@gmail.com

Zobacz na mapie

Główne Linki

O KOŚCIELE
MSZE ŚW. I NABOŻEŃSTWA
INTENCJE MSZALNE
OGŁOSZENIA
AKTUALIA
WSPÓLNOTY
GALERIA
LINKI
KONTAKT

Wspólnoty istniejące przy parafii

Przy naszej parafii działa 17 wspólnot.