PATRON TYGODNIA
20 – 27 IV 2025
Zob. ILG:. brewiarz.pl
Niedziela
Wielkanocna
20
kwietnia
ZMARTWYCHWSTANIE PAŃSKIE
Wielkanoc jest pierwszym i najważniejszym świętem chrześcijańskim. Upamiętnia najbardziej doniosłe wydarzenie w historii świata – Mękę i Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, który pokonał szatana i dał ludziom nadzieję zbawienia. Każda niedziela w roku jest celebracją tego święta. Wielkanoc zaczyna się Wigilią Paschalną, odprawianą w Polsce zwykle w Wielką Sobotę wieczorem. W niedzielę rano odbywa się procesja rezurekcyjna i Msza Święta. Świętowanie Zmartwychwstania Pana Jezusa trwa przez całą oktawę do Niedzieli Bożego Miłosierdzia.
Niedziela
20
kwietnia
WSPOMNIENIE ŚWIĘTEJ AGNIESZKI Z MONTEPULCIANO, DZIEWICY I ZAKONNICY
Urodziła się w 1268 r. w pobliżu toskańskiego Montepulciano. Jako 14-letnia dziewczyna została zakonnicą. Założyła klasztor (1306 r.) w miejscu, gdzie niegdyś istniał „dom schadzek” i wsławiła go swoją mądrością, pobożnością i darami nadprzyrodzonymi. Przyłączyła go do rodziny dominikańskiej. Pan Bóg obdarzył Agnieszkę darem wizji, proroctw i lewitacja podczas modlitwy (nawet 2 m od ziemi). Wielkim uczuciem miłości Agnieszka otaczała Dzieciątko Jezus oraz Dziewicę Maryję. Zmarła 20 IV 1317 r. Jej doczesne szczątki są przechowywane w woskowej figurze w Orvieto. Jest patronką dziewcząt.
Poniedziałek
21
kwietnia
WSPOMNIENIE ŚWIĘTEGO ANZELMA, BISKUPA I DOKTORA KOŚCIOŁA
Anzelm urodził się w 1033 r. w Aosta w Piemoncie. Wstąpił do benedyktynów w Le Bec (dzisiejsza Francja), gdzie potem został opatem. Wykładał współbraciom nauki teologiczne, postępując jednocześnie szybko na drodze doskonałości. W 1093 r. wybrano go arcybiskupem Canterbury w Anglii. Mężny bojownik o wolność Kościoła dwa razy skazany był na wygnanie. Wielki uczony, zwany ojcem scholastyki, napisał wiele cennych dzieł ascetycznych, dogmatycznych i homiletycznych. Zmarł w 1109 r.
Wtorek
22
kwietnia
WSPOMNIENIE ŚWIĘTEGO AGAPITA I PAPIEŻA
Wybrany na stolicę Piotrową w 535 r., zajął się porządkowaniem spraw kościelnych, m.in. wprowadzeniem zasady obieralności papieża (w miejsce dotychczasowej praktyki nominowania kolejnego papieża przez poprzednika). Swój pontyfikat rozpoczął od publicznego spalenia klątwy rzuconej przez Bonifacego II (pontyfikat 530-532) na Dioskura (antypapieża, zm. 530 r.). Zabraniał świeckim nauczania w Kościele. Swój rodzinny dom na wzgórzu celiańskim zamienił w bibliotekę. Wiosną 536 r., na prośbę króla Italii, udał się do Konstantynopola, aby powstrzymać militarne zamiary wobec Italii. Cesarz bizantyjski Justynian przygotował się bowiem do podboju Italii, która od 476 r. była królestwem germańskim. Agapita uroczyście powitano w Konstantynopolu, ale misja zakończyła się niepowodzeniem. Podczas pobytu na dworze cesarskim zmarł 22 IV 536 r. Jego ciało przewieziono do Rzymu i pochowano w portyku bazyliki św. Piotra 20 IX 536 r.
Środa
23
kwietnia
UROCZYSTOŚĆ ŚWIĘTEGO WOJCIECHA, BISKUPA I MĘCZENNIKA, GŁÓWNEGO PATRONA POLSKI
Wojciech urodził się ok. 956 r. Pochodził z możnego rodu Sławników. W roku 983 został biskupem Pragi. Z powodu waśni rodowych musiał dwukrotnie opuszczać swoją stolicę. W Rzymie wstąpił do opactwa benedyktyńskiego. Był misjonarzem na Węgrzech i w Polsce. Z Polski wyruszył do Prus, gdzie zginął z ręki pogan 23 IV 997 roku. Jego relikwie spoczywają w katedrze gnieźnieńskiej. W ikonografii Święty występuje w stroju biskupim, w paliuszu, z pastorałem. Jego atrybuty to także orzeł, wiosło oraz włócznie, od których zginął.
Czwartek
24
kwietnia
WSPOMNIENIE ŚWIĘTEGO JERZEGO MĘCZENNIKA
Jerzy pochodził z Liddy (Azja Mniejsza). Był uproszony przez rodziców w późnej ich starości długą modlitwą. Jerzy jako ochotnik wstąpił do legionów rzymskich. Doszedł do rangi wyższego oficera (trybuna?). Podczas prześladowań za czasów Dioklecjana jako chrześcijanin odmówił złożenia ofiary bóstwom rzymskim (305?). Rozdał wcześniej całą swą majętność ubogim. Poddano go okrutnym i długim męczarniom – według niektórych tekstów trwały one aż 7 lat. Przybijano go do krzyża, torturowano na katowskim kole. Umęczono go w Diospolis na terenie Palestyny. Nadano mu tytuł Wielkiego Męczennika. Jego kult na Wschodzie był tak popularny, że zajmował pierwsze miejsce po Najświętszej Pannie Maryi i św. Michale. W samym Egipcie i na Cyprze wzniesiono ku jego czci 60 kościołów. Za swego patrona uznają go: Anglia, Holandia, Niemcy, Szwecja i Litwa. Stał się patronem rycerzy, żołnierzy, ludzi mających związek z bronią i walką – rusznikarzy, zbrojmistrzów, puszkarzy, kawalerzystów, wojsk pancernych, a także rolników, skautów i harcerzy. Jest orędownikiem podczas epidemii, zwłaszcza trądu, oraz w chorobach skóry. W ikonografii Święty ukazywany jest w krótkiej tunice jako rycerz na koniu zabijający smoka.
Czwartek
24
kwietnia
ADORACJA NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU W CIEMNICY
Jezus czeka od 17:00 do 18:00. Przyjdziesz?
Piątek
25
kwietnia
WSPOMNIENIE ŚWIĘTEGO MARKA EWANGELISTY
Św. Marek był spokrewniony z Barnabą. Towarzyszył św. Pawłowi w jego pierwszej podróży i udał się za nim do Rzymu. Potem został uczniem apostoła Piotra i podał jego naukę w swojej Ewangelii. Przypisuje mu się założenie Kościoła w Aleksandrii. W ikonografii św. Marek ukazywany jest w stroju arcybiskupa, w paliuszu albo jako biskup wschodniego rytu. Trzyma w dłoni zamkniętą lub otwartą księgę. Symbolizuje go m.in. lew ze skrzydłami – jeden z ewangelicznych zwierząt, lew u stóp, drzewo figowe, zwój.
Sobota
26
kwietnia
WSPOMNIENIE N.M.P. MATKI BOŻEJ DOBREJ RADY
Kult Maryi z tytułem „Matki Bożej Dobrej Rady” nawiązuje do niewielkiego fresku (ok. 1400 r), który znajduje się w kościele augustianów w Genazzano, w środkowych Włoszech. Obraz ukazuje Maryję z Dzieciątkiem Jezus, które obejmuje szyję Matki i swą twarz opiera na Jej policzku. Jego wyraz twarzy nie jest dziecięcy. Z niezgłębionego spojrzenia przemawia Mądrość Boża, której słowom Maryja uważnie się przysłuchuje. Nabożeństwo do Matki Bożej Zakon Szpitalny zawsze zachowywał jako najcenniejsze dziedzictwo pochodzące od samego Założyciela, świętego Jana Bożego, a kult Maryi „Matki Bożej Dobrej Rady” został zatwierdzony przez Piusa VI 9 VI 1787 r. Tytuł Matki Bożej Dobrej Rady włączono do Litanii Loretańskiej (1889).
Niedziela
27
kwietnia
SWIĘTO MIŁOSIERDZIA BOŻEGO
Świat materialny jest poznawalny poprzez dotyk. Wiara nie musi być namacalna. Czasem wystarczy zobaczyć, by uwierzyć. Ale: „Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli!”
Niedziela
27
kwietnia
WSPOMNIENIE ŚWIĘTEGO PIOTRA KANIZJUSZA, KAPŁANA I DOKTORA KOŚCIOŁA
Piotr urodził się w Nijmegen w Holandii w 1521 r., studiował w Kolonii nad Renem i tam wstąpił do Towarzystwa Jezusowego. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1546 r. Wysłany do Niemiec, przez wiele lat pismami i przepowiadaniem trudził się nad strzeżeniem i umacnianiem wiary katolickiej. Wydał wiele dzieł, wśród których naczelne miejsce zajmuje jego Katechizm. Zmarł 21 XII 1597 r. we Fryburgu, w Szwajcarii. W 1925 r. papież Pius XI zaliczył go w poczet świętych i ogłosił doktorem Kościoła. W ikonografii przedstawia się św. Piotra Kanizego w sutannie jezuity. Jego atrybutami są: katechizm, krucyfiks, młotek, pióro.
PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA pod wezwaniem Św. Jakuba Apostoła w Lublinie - Głusku
Spółdzielczy Bank Powiatowy
w Piaskach O/Świdnik
(SBP Piaski O/Świdnik
49 8689 0007 6001 4692 2000 0010
Kontakt
ul. Głuska 145,
20-385 Lublin
tel. +48817518617
e-mail:
xzp1955@gmail.com
Zobacz na mapie