Parafia Rzymskokatolicka

pod wezwaniem Świętego Jakuba  Apostoła
w Lublinie

PATRON TYGODNIA

14 – 21 IV 2024 r.

Zob. ILG:. brewiarz.pl

 

 

 

   Niedziela

14

kwietnia

 

 

WSPOMNIENIE ŚWIĘTEGO WALERIANA MĘCZENNIKA

 

Walerian był bratem św. Tyburcjusza. Obaj zginęli śmiercią męczeńską na przełomie II/III w. Zostali pochowani na cmentarzu przy Via Appia. Walerian był poganinem, za którego wydana była Cecylia. Taka była wola jej rodziców. Ona jednak pragnęła poświęcić swe życie Bogu. W dniu zaślubin powiedziała o tym pragnieniu Walerianowi, przez co doprowadziła do jego nawrócenia. Zaprowadziła go do papieża św. Urbana I, który pouczył go i ochrzcił. Walerian z kolei powrócił do domu swych rodziców i nawrócił swego brata, Tyburcjusza. Od tej pory bracia zaczęli pełnić liczne dzieła miłosierdzia, m.in. grzebali ciała chrześcijańskich męczenników. Zostali przyłapani na tej pracy przez jednego z prefektów, który kazał im złożyć ofiarę pogańskim bogom. Gdy oni odmówili, wyprowadzono ich poza Rzym, skatowano i ścięto mieczem.

 

Poniedziałek

 

15

 

kwietnia

 

 

WSPOMNIENIE BŁOGOSŁAWIONEGO CEZAREGO Z BUS

 

Urodził się w Cavaillon, we Francji, w 1544 r. Jako młodzieniec poszedł w ślady starszego brata, kapitana gwardii króla Karola IX, i wstąpił do wojska. Prowadził życie światowe. Zapadł na ciężką chorobę. To zbliżyło go do Pana Boga. Rozpoczął studia teologiczne i został kapłanem (1582). Miał wtedy 42 lata. Oddał się cały na służbę nauczania prawd wiary zarówno dzieci, jak i młodzieży i starszych. Za zezwoleniem biskupów chodził od wioski do wioski, przemierzał ulice miast, uczył z ambon i podczas długich godzin spowiadania. Założył nową rodzinę zakonną pod nazwą „Kapłanów Nauki Chrześcijańskiej”. Powstało równocześnie zgromadzenie sióstr dla nauczania prawd wiary kobiet i dziewcząt. Przybrały nazwę „Sióstr Nauki Chrześcijańskiej”. Instytut istnieje do dziś, liczy kilkadziesiąt sióstr. Cezary zmarł 15 IV 1607 r. w wieku 63 lat.

W Awinionie jest jego grób. Dnia 27 IV 1975 r. papież Paweł VI ogłosił go błogosławionym.

 

Wtorek

 

16

 

kwietnia

 

 

WSPOMNIENIE ŚWIĘTEJ BERNADETTY SOUBIROUS, DZIEWICY I ZAKONNICY

 

Maria urodziła się 7 stycznia 1844 r. w Lourdes jako najstarsza z rodzeństwa. Była córką ubogiego młynarza. W dwa dni po urodzeniu otrzymała Chrzest święty, a na nim imiona Maria Bernadetta. Kiedy miała 11 lat, przyjęła ją do siebie krewna, u której pasała owce. Po trzech latach wróciła do rodzinnego Lourdes, aby przygotować się do I Komunii Świętej. I wtedy – 11 lutego 1858 r. – po raz pierwszy Bernadecie objawiła się Matka Boża nad rzeką Gave, w pobliżu groty Massabielle. Wezwała ją do modlitwy różańcowej oraz do czynów pokutnych w intencji nawrócenia grzeszników. W ciągu pół roku Matka Boża objawiła się Świętej 18 razy. Wizje te dały początek słynnemu sanktuarium w Lourdes. W roku 1862 biskup diecezji Tarbes, Laurence, do której należało Lourdes, ogłosił dekret o prawdziwości objawień. W tym samym roku zapadła na obustronne zapalenie płuc. Wyzdrowiała, ale postanowiła wstąpić do zakonu. Chciała się po prostu ukryć, by ujść oczu ciekawych. Wstąpiła do sióstr „Od Miłości i Nauczania Chrześcijańskiego”. Pożegnała się więc z rodziną i z ukochaną grotą Massabielską. Schorowanej powierzono funkcję infirmerki i zakrystianki. Dopiero 22 września 1878 roku złożyła śluby wieczyste. Zmarła 16 kwietnia 1879 r., mając 35 lat. Kościół nie wyniósł Bernadetty na ołtarze ze względu na głośne objawienia Maryi, ale ze względu na osobistą świętość Bernadetty.

 

Czwartek

 

18

 

kwietnia

 

 

ADORACJA NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU

 

Jezus czeka od 17:00 do 18:00. Przyjdziesz?

Piątek

19

kwietnia

WSPOMNIENIE ŚWIĘTEGO LEONA IX PAPIEŻA

 

Urodził się na Alzacji 21 VI 1002 r. Na chrzcie nadano mu imię Bruno. Był krewnym cesarza Konrada II i cesarza Henryka III. Ukończył szkołę katedralną (trivium i quadrivium). Mając 24 lata został biskupem w Toul. Po śmierci papieża Damazego II w 1048 r. Bruno w obecności legatów rzymskich został desygnowany na papieża przez Henryka III w XII 1048 r. Oświadczył, że przyjmie urząd papieski, jeśli rzymianie i duchowieństwo jednogłośnie zaakceptują jego wybór. Podkreślił tym samym konieczność wyboru, a nie mianowania. Przybył do Rzymu w stroju pątnika, zdjął sandały i boso udał się do grobu św. Piotra, a rzymianie i duchowieństwo jednogłośnie – przez aklamację – wybrali go na papieża. Przyjął imię Leon IX. Jego pontyfikat trwał zaledwie 5 lat. Były to jednak lata prawdziwie błogosławione. Zreformował życie duchownych oraz kurię rzymską i papieską. Zapoczątkował trwałe reformy, które miały uniezależnić Kościół od cesarzy niemieckich. Utworzył kolegium kardynalskie i wyznaczył zadanie – wspomaganie biskupa Rzymu w jego posłudze Kościołowi. Zmarł 19 IV 1054 r.

Sobota

20

kwietnia

WSPOMNIENIE ŚWIĘTEJ AGNIESZKI Z MONTEPULCIANO, DZIEWICY I ZAKONNICY

 

Urodziła się w 1268 r. w pobliżu toskańskiego Montepulciano. Jako 14-letnia dziewczyna została zakonnicą. Założyła klasztor (1306 r.) w miejscu, gdzie niegdyś istniał „dom schadzek” i wsławiła go swoją mądrością, pobożnością i darami nadprzyrodzonymi. Przyłączyła go do rodziny dominikańskiej. Pan Bóg obdarzył Agnieszkę darem wizji, proroctw i lewitacja podczas modlitwy (nawet 2 m od ziemi). Wielkim uczuciem miłości Agnieszka otaczała Dzieciątko Jezus oraz Dziewicę Maryję. Zmarła 20 IV 1317 r. Jej doczesne szczątki są przechowywane w woskowej figurze w Orvieto. Jest patronką dziewcząt.

Niedziela

21

kwietnia

WSPOMNIENIE ŚWIĘTEGO ANZELMA, BISKUPA I DOKTORA KOŚCIOŁA

 

Anzelm urodził się w 1033 r. w Aosta w Piemoncie. Wstąpił do benedyktynów w Le Bec (dzisiejsza Francja), gdzie potem został opatem. Wykładał współbraciom nauki teologiczne, postępując jednocześnie szybko na drodze doskonałości. W 1093 r. wybrano go arcybiskupem Canterbury w Anglii. Mężny bojownik o wolność Kościoła dwa razy skazany był na wygnanie. Wielki uczony, zwany ojcem scholastyki, napisał wiele cennych dzieł ascetycznych, dogmatycznych i homiletycznych. Zmarł w 1109 r.

 

Niedziela

21

kwietnia

WSPOMNIENIE ŚWIĘTEGO ANZELMA, BISKUPA I DOKTORA KOŚCIOŁA

 

Anzelm urodził się w 1033 r. w Aosta w Piemoncie. Wstąpił do benedyktynów w Le Bec (dzisiejsza Francja), gdzie potem został opatem. Wykładał współbraciom nauki teologiczne, postępując jednocześnie szybko na drodze doskonałości. W 1093 r. wybrano go arcybiskupem Canterbury w Anglii. Mężny bojownik o wolność Kościoła dwa razy skazany był na wygnanie. Wielki uczony, zwany ojcem scholastyki, napisał wiele cennych dzieł ascetycznych, dogmatycznych i homiletycznych. Zmarł w 1109 r.

 

PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA pod wezwaniem Św. Jakuba Apostoła w Lublinie - Głusku

Konto Kościoła:
Spółdzielczy Bank Powiatowy
w Piaskach O/Świdnik
(SBP Piaski O/Świdnik

49 8689 0007 6001 4692 2000 0010

Kontakt

ul. Głuska 145,
20-385 Lublin

tel. +48817518617

e-mail:
xzp1955@gmail.com

Zobacz na mapie

Główne Linki

O KOŚCIELE
MSZE ŚW. I NABOŻEŃSTWA
INTENCJE MSZALNE
OGŁOSZENIA
AKTUALIA
WSPÓLNOTY
GALERIA
LINKI
KONTAKT

Wspólnoty istniejące przy parafii

Przy naszej parafii działa 17 wspólnot.