Uśmiechnij się

Obrazek z Internetu.

* * *

Na lekcji religii sprawdzenie pracy domowej przebiegło następująco:

– Czy pamiętaliście o obietnicy spełnienia przez sobotę i niedzielę dobrego uczynku? – zapytał ksiądz katecheta.

– Ja, proszę księdza, zrobiłem aż dwa! – odpowiada Kajtek z przedostatniej ławki.

– To wspaniale! Powiedz całej klasie jakie to dobre dwa uczynki wykonałeś.

– W sobotę pojechałem odwiedzić babcię i babcia bardzo się ucieszyła. W niedzielę wyjechałem od babci i babcia ucieszyła się jeszcze bardziej.

* * *

W Paryżu odbywało się przyjęcie, na które zostali zaproszeni przedstawiciele różnych wyznań i kościołów. Zdarzyło się, że trzeba było przejść z sali do sali. Zaczęły się ceregiele, kto ma przejść pierwszy, komu dać pierwszeństwo. W drzwiach spotkali się: arcybiskup Roncalli (późniejszy papież) i rabin Paryża. Rabin zatrzymał się, wskazując uprzejmie drogę arcybiskupowi, ten jednak zaoponował:

– Pan pierwszy – powiedział do rabina łagodnie, ale zdecydowanie arcybiskup Roncalli.

– Dlaczego ja? – zdziwił się rabin

– Bo najpierw Stary, a potem Nowy Testament – odrzekł arcybiskup.

* * *

Około godziny 23.00 na plebanię zadzwonił dzwonek. Młody gospodarz prosił, aby ksiądz pojechał do chorej teściowej z Panem Jezusem. Ksiądz ubrał się, poszedł do kościoła po Komunię Świętą i wsiadł na żelaźniak, czyli konny pojazd, o czterech drewnianych kołach z żelaznymi obręczami i przejechał 6 kilometrów w jedną stronę piaszczystymi drogami wśród lasów. Zajechał przed dom, w którym dwa tygodnie wcześniej udzielił chorej Rozgrzeszenia, Namaszczenia i Komunii Świętej. Po zakończeniu zapytał chorą, dlaczego tak pilnie w nocy chciała księdza?

– A bo zięć niecnota tyle mi dziś nadokuczał, że postanowiłam się zemścić na nim. Poczekałam cierpliwie wieczora i powiedziałam: «Jedź po księdza!»

Ksiądz nic nie odpowiedział, wsiadł na żelaźniak i z zięciem pojechali na plebanię. Kładąc się do snu proboszcz zerknął na zegarek. Była godzina 2.30 w nocy. Zięć za około godzinę będzie z powrotem w domu.

* * *

Podczas Mszy Świętej celebrans rozpoczął modlitwę wiernych i niespodziewanie do obecnych przy ołtarzu dzieci wystąpił z propozycją:

– A może wy, kochane dzieci chcecie dodać jeszcze własne intencje do naszej modlitwy powszechnej?

Początkowo nikt się nie zgłaszał. Wreszcie Damian podniósł dwa palce do góry i swoją kompozycję modlitwy wypowiedział następująco:

– Módlmy się za Kościół, żeby nie zbankrutował tak jak firma mojego taty! „Ciebie prosimy, wysłuchaj nas Panie!” – wierni całym kościołem odpowiedzieli dużo głośniej aniżeli w inne wezwania.

* * *

Trzech oprychów zaczepia proboszcza idącego z plebanii do kościoła. Zażądali pieniędzy. Duchowny mówi:

– Lepiej spływajcie. Znam judo, karate, kung-fu…

Gdy napastnicy uciekli, proboszcz dodaje:

– …i jeszcze parę innych japońskich słów.

(SBP Piaski O/Świdnik