NIEDZIELA PALMOWA – 24 III 2024 R.

ŻYĆ EWANGELIĄ: Mk 14,1 – 15,47

W tej wsi wszyscy mieli samochody, traktory, wozy terenowe, tylko dziadek Onufry zawoził mleko do mleczarni swoim dwukołowym wózkiem ciągniętym przez osiołka Prota. Wszyscy ich wyprzedzali, trąbili, wyśmiewali. Dziadek i osiołek nic z tego sobie nie robili, obaj mieli czas, którego teraz nikt nie ma. Kiedyś jakiś kierowca sportowego mercedesa zawołał:

– Usuń się pan z drogi z tym głupim osłem!

Prot wtedy ryknął, jakby obrażony, a dziadek powiedział:

– Tylko mędrzec szanuje osła.

Kierowca odjechał, a dziadek powiedział do kilkorga dzieci:

– Osioł jest mądrym stworzeniem. Bo tylko mądry potrafi słuchać, – a spojrzawszy na uszy Prota dodał – Mądry jest pokorny… A zobaczcie, jak Prot nisko łeb schyla… Mądry nie chce się wyróżniać… A patrzcie na szarą sierść Prota… Mądry nie mówi i nie robi nic za szybko… A popatrzcie, jak my sobie wolno jeździmy.

Dzieci uśmiechnęły się. Nigdy tak nie pomyślały o „głupim” ośle. Tydzień później była Niedziela Palmowa i procesja z palmami. Szedł w niej staruszek ksiądz z dziećmi i dorosłymi zdziwionymi, że i dziś dziadek Onufry jedzie na swoim wózku z osiołkiem. Prawie nikt nie widział, że dziadek nie mógł chodzić, więc przyjechał na procesję wyszorowanym i ubranym na zielono wózkiem. Niektórzy się oburzali, że ten osioł szpeci taką ładną procesję, i pukali się w głowę. Wtedy nagle ksiądz staruszek zbladł i zachwiał się tuż przy tym wózku. A dziadek zawołał:

– Proszę księdza, mam tu jeszcze jedno miejsce! Wózek czysty, a Pan Jezus kochał osły, to i mój nie gorszy.

Ksiądz uśmiechnął się z wdzięcznością i wszedł na wózek. Osiołek Prot raźno ruszył, ale nie zaryczał, bo na procesji nie wypada. Wtedy dzieci, ale i dorośli, zaczęli się uśmiechać, a któreś dziecko powiedziało mądre zdanie dziadka:

– Tylko mędrzec szanuje osła.

Tekst: Br. Tadeusz Ruciński, Tylko mędrzec szanuje osła, „Anioł Stróż” nr 3/2021, str. 7; Rysunek: Wojciech Siwik, tamże.

SBP Piaski O/Świdnik

xzp@poczta.fm