XV NIEDZIELA ZWYKŁA ROKU – 14 VII 2024 R. – ŻYĆ EWANGELIĄ: Mk 6, 7-13

Na letni obóz zuchy „Wędrowniczki” zabrały tak wielkie plecaki, torby i walizy zapakowanie im przez mamy i babcie, że nikt sam nie mógł tego unieść. Były tam niby same „najpotrzebniejsze” rzeczy, ale trudno to było pomieścić w namiotach. I oto na drugi dzień ksiądz komendant powiedział:

– „Wędrowniczki” wyruszą ze mną na 24-godzinną wyprawę do dalekiej wsi i pustelni. Proszę się przygotować!

Wszyscy więc zapytali:

– A co mamy ze sobą zabrać? Nasze plecaki?

– Chodzi o to, że nic ze sobą nie weźmiemy! – stanowczo odpowiedział ksiądz. – Nic! Zrozumiano?

Nie, nikt tego nie rozumiał. Co powiedziałyby na to babcie, mamy, ciocie? Jednak rozkaz to rozkaz. Wyruszyli wczesnym rankiem. Szło się im lekko. Tylko szeptali:

– Ciekawe, co będziemy jedli?…

Wędrowali trzy godziny i głodni już byli wszyscy. Zjedli trochę jagód i malin, ale to było nic… Na łące zobaczyli ludzi przy sianokosach. Ksiądz zarządził, że im pomogą. Grabili siano i układali na małe stogi, a w brzuchach im burczało z głodu. Wtedy przyjechał wóz z mlekiem, kanapkami i jabłkami. Nigdy tak im nie smakowało zwyczajne jedzenie. Ruszyli dalej, śpiewając piosenki harcerskie i religijne, więc ludzie wychodzili przed chaty. Ktoś dał ciasta i kompotu, ktoś inny plastry na otarte nogi. Za darmo, z uśmiechem i prośbą, by pośpiewali jeszcze. Szli przez las, gdzie zobaczyli staruszkę zbierającą suche gałęzie do kuchni. Pomogli jej nazbierać tego opału z zapasem. Staruszka zaprosiła ich na kolację z pierogami i pytała:

– A wy, dzieciska, nic ze sobą nie macie?

Na to ksiądz:

– Nic nie mamy, ale wszystko, co trzeba, otrzymujemy.

Kiedy dotarli do pustelni, gdzie czekano na Mszę Świętą, ksiądz powiedział kazanie o tym, jak niewiele potrzeba człowiekowi, żeby tak wiele mógł otrzymać od innych, gdy ma dla nich serce i pomocne ręce. Jak dobrze się potem spało „Wędrowniczkom” na sianie, które zbierali, i jak lekko wracało im się rano do obozu, gdzie już czekało na nich wszystko.

Tekst: Br. Tadeusz Ruciński, Nic i wszystko, „Anioł Stróż” nr 7-8/2021, str. 3;

Rysunek: Wojciech Siwik, tamże.

SBP Piaski O/Świdnik

xzp@poczta.fm